Za 10 lat, niemal wszystkie samochody produkowane w USA będą autonomiczne

Kategorie: 

Źródło: Nissan

Nie mamy dziś wątpliwości, że wszystko zmierza ku automatyzacji i autonomizacji. Nie tylko fabryki zaczną przyjmować inteligentne roboty to pracy, ale także wszelkie pojazdy lądowe nie będą już wymagały kierowcy. Stany Zjednoczone mogą stać się pierwszym krajem na świecie, który zacznie produkować tylko autonomiczne samochody.

 

W USA aktywnie rozwija się samojeżdżące pojazdy pasażerskie, a także ciężarówki. W przyszłości, samojeżdżące tiry mają zrewolucjonizować transport lądowy, ponieważ będą mogły samodzielnie pokonać bardzo długą trasę i dostarczyć ładunek we wskazane miejsce. Wszystko to nie będzie wymagało obecności człowieka w kabinie. To samo spotka wkrótce samochody pasażerskie, lecz z tą różnicą, że pasażer nie będzie musiał sprawować kontroli nad pojazdem. Jedyne co będzie musiał zrobić to wprowadzić cel podróży.

 

Właściciel firmy Tesla, Elon Musk przewiduje, że już za 10 lat na terenie Stanów Zjednoczonych produkowane będą niemal tylko i wyłącznie samochody autonomiczne. Co więcej, połowa z nich będzie posiadała napęd elektryczny. Nie oznacza to jednak, że za dekadę na ulicach amerykańskich miast będą poruszać się tylko samojeżdżące pojazdy. Potrzebne będą kolejne lata zanim nowe zastąpi stare. Według Muska, w 2037 roku zdecydowana większość pojazdów w USA będzie elektryczna i w pełni autonomiczna. Jego zdaniem każda forma transportu, z wyjątkiem statków kosmicznych, będzie napędzana prądem elektrycznym.

 

Przedsiębiorstwo Tesla również aktywnie pracuje nad autonomicznymi, bezpiecznymi dla kierowców i otoczenia samochodami osobowymi. Na dzień dzisiejszy "inteligentne" samochody nie mogą jeździć samodzielnie - nie są jeszcze na tyle zaawansowane, lecz w biegiem lat autonomizacja pojazdów lądowych ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na jezdni i radykalnego zmniejszenia ryzyka wypadku drogowego. Jak powiedział kiedyś Elon Musk, maszyny staną się bardziej inteligentne od nas, dlatego człowiek nie będzie mógł już obsługiwać samochodów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

"maszyny staną się bardziej

"maszyny staną się bardziej inteligentne od nas" - a od Generałów pewnie juź są. Najwięcej cybernetyków dla wojskowości pracuje - pokój i demokrację wszystkim należy zapewnić (niezupełnie gratis), Isaak Asimov w grobie się przewraca ze wstydu - tak się pomylić (z prawami robotyki). Co do inteligencji (z wykluczeniem IQ) mam odmienne zdanie. Jak z z mutacjami w ewolucjim tak z dewiacjami w rozwoju cywilizacji. Zdecydowana większość genialnych wynalazków jest efektem pomyłki. Tego się nie da racjonalnie przewidzieć - należałoby zaprogramować SI do statystycznych odchyłekm, a tego stanowczo nie zalecam, Nawet racjonalny Bot F.Dicka wydedukował dla nas rezerwaty. A czy ktoś w USA wozi Indian po Świecie?

Skomentuj