Z powodu zmian klimatu oceany zmienią swój kolor

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Oceany będą miały wkrótce inne kolory niż te do których przywykliśmy. Eksperci przewidują, że stanie się tak do końca tego stulecia. Jako przyczynę wskazują szybki wzrost sinic i innych form fitoplanktonu, wywoływany przez zmiany klimatu. 

 

Masowe zakwity brązowych i czerwonych alg oraz sinic, które żyją w jeziorach i w wodzie morskiej powoduje, że zmienia się jej chemia, a wraz z nią kolor. Znamy to bardzo dobrze z polskiego wybrzeża Bałtyku, gdy nawet w upalne dni mogą być z tego powodu zakazy kąpieli. 

 

Gdy następuje wybuchowy wzrost ilości sinic i brązowych alg, mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt ze względu na toksyny, które wydzielają w wodzie. Oprócz tego dochodzi do zmian w zabarwieniu wody, które ze względu na skalę zjawiska mogą oddziaływać w skali makro.

„Te zmiany nie będą widoczne gołym okiem, a cały ocean będzie wyglądać tak samo, jak dzisiaj - jego wody są jasno niebieskie w strefie podzwrotnikowej, i jasno zielone na równiku i na biegunach. Nawet mała zmiana w kolorze wody może znacznie wpłynąć cały łańcuch pokarmowy" - twierdzi Stephanie Dutkiewicz z Massachusetts Institute of Technology w USA.

Uważa się, że zmiana klimatu, a w szczególności, wzrost temperatury wody przyczyni się do częstszych zakwitów glonów. Pierwsze przejawy tego zjawiska sa zauważalne szczególnie na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych gdzie doprowadziły do masowej śmierci ryb, ptaków i zwierząt zatrutej przez toksyny, wydzielane przez fitoplankton.

 

Naukowcy z MiT są zainteresowani bardziej globalnym problemem, czyli jak masowe zakwity glonów wpłyną na oceany w przyszłości, na przykład poprzez sposób, w jaki światło słoneczne będzie przenikać w głąb wody innego koloru, dokarmiając dodatkowo fitoplankton poprzez umożliwienie fotosyntezy. 

 

Starali się odpowiedzieć na to pytanie, stworzono model komputerowy oceanu, który obejmował jego właściwości optycznych i to jak zostaną one dotknięte przez działalność biosfery. Po analizach naukowcy zorientowali się, jak będzie wyglądać woda za pomocą satelitów pogodowych, które monitorują stężenie chlorofilu.

 

Barwnik ten jest wyjaśnione przez naukowców jako jeden z głównych elementów typowego kolor wody w oceanach, zielonego lub jasno niebieskiego na równiku i w tropikach. Różnice w kolorze, biorą się ze względu na różną ilość fitoplanktonu w tych szerokościach geograficznych. Po prostu jest go mniej w tropikach i więcej na niskich i wysokich szerokościach geograficznych. 

 

Za pomocą symulacji przeprowadzonej według założęń zdefiniowanych w modelu matematycznym, naukowcy obliczyli, jak zmieni się oblicze oceanu w ciągu najbliższych stu lat. Jak pokazują ich wyniki, kolor około połowy powierzchni oceanów zmieni się znacząco do 2100 roku. Ziszczenie takiego scenariusza oznaczałoby drastyczne zmiany w morskich ekosystemach. 

 

Specjaliści z MiT zalecają dalszą obserwację zmiany koloru wody, zwłaszcza w tropikach i na równiku. Naukowcy mają nadzieję, że pomogą w ocenie rzeczywistej szybkości tych zmian i ich wpływu na ekosystem oceanu. 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj