Z pomocą druku 3D opracowano pierwszą sztuczną ścianę wspinaczkową

Kategorie: 

Źródło: Dartmouth Visual Computing Lab

Można stworzyć wiele rzeczy wykorzystując druk 3D, jednak nie są one zbyt trwałe. Badacze z Dartmouth opracowali metodę, która pozwala drukować naprawdę solidne struktury. By ją przetestować, postanowiono stworzyć i wypróbować pierwszą ścianę wspinaczkową, wydrukowaną w drukarce 3D.

 

Pracownicy naukowi wykonali setki zdjęć w stanie Utah oraz New Hampshire i zastosowali je w swoim trójwymiarowym modelu, aby uchwycić punkty, które wspinacze wykorzystują podczas wspinania się na ścianę skalną. Zespół stworzył uchwyty za pomocą szybkiego prototypowania, modelowania oraz technik odlewczych. Później poukładano skałki w sali gimnastycznej, by stworzyć pierwszą na świecie sztuczną ściankę wspinaczkową, stworzoną w wyniku zastosowania druku 3D.

Źródło: Dartmouth Visual Computing Lab

Badacze nakręcili filmik, na którym nagrali skałkowca wspinającego się po prawdziwej skałce, na której wzorowali się naukowcy. Wspinacz także wspinał się po nowostworzonej sztucznej ściance. Porównując jego ruchy na obu torach widać, że jego sekwencja ruchu i póz jest praktycznie identyczna w obu przypadkach. 

 

Podczas gdy ta technika jest przydatna głównie w zamkniętych pomieszczeniach, naukowcy z Dartmouth wyobrażają sobie inne potencjalne zastosowania druku 3D. Zastanawiają się nad odtworzeniem historycznych skał (powiedzmy, że będą to malowidła jaskiniowe). Pozwoliłoby to na analizę sądową przykładowego miejsca zbrodni.  

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj