Wyższy poziom kwasów omega-3 we krwi wydłuża oczekiwaną długość życia o prawie pięć lat

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Wzrost poziomu tej substancji we krwi o 1% wiąże się ze zmianą ryzyka śmiertelności podobną do zmiany ryzyka rzucenia palenia - pisze The American Journal of Clinical Nutrition.<--break->

Według badań przeprowadzonych przez Hospital del Mar Medical Research Institute (IMIM) we współpracy z amerykańskim Instytutem Badań nad Kwasami Tłuszczowymi, poziom kwasów tłuszczowych omega-3 we krwi jest równie dobrym wskaźnikiem śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny, jak palenie. W badaniu wykorzystano dane z długoterminowej grupy badawczej Framingham Offspring Cohort, która śledzi mieszkańców tego miasta w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych od 1971 roku.

 

Naukowcy odkryli, że poziomy omega-3 w czerwonych krwinkach są bardzo dobrymi predyktorami ryzyka śmierci.

 

Badanie wykazało, że „wysoki poziom tych kwasów we krwi, w wyniku regularnego włączania do diety tłustych ryb, wydłuża oczekiwaną długość życia o prawie pięć lat” – powiedział dr Aleis Sala-Vila, badacz z IMIM (Research Group on Cardiovascular Risk and Nutrition), autor badania. W przeciwieństwie do tego „zwykły palacz skróci oczekiwaną długość życia o 4,7 roku, tyle samo, ile masz w nadmiarze, jeśli masz wysoki poziom kwasów omega-3 we krwi” – dodaje.

 

W badaniu przeanalizowano dane dotyczące poziomu kwasów tłuszczowych we krwi 2240 osób powyżej 65 roku życia, które były obserwowane średnio przez jedenaście lat. Celem było sprawdzenie, które kwasy tłuszczowe są dobrymi predyktorami śmiertelności, oprócz znanych już czynników.

 

Wyniki pokazują, że rolę tę odgrywają cztery rodzaje kwasów tłuszczowych, w tym omega-3. Co ciekawe, dwa z nich to nasycone kwasy tłuszczowe, tradycyjnie kojarzone z ryzykiem sercowo - naczyniowym, ale które w tym przypadku wskazują na dłuższą żywotność.

„To dodatkowo potwierdza to, co ostatnio widzieliśmy” - mówi dr Sala-Vila. „Nie wszystkie nasycone kwasy tłuszczowe są koniecznie szkodliwe”.

Rzeczywiście, ich poziom we krwi nie może zostać zmieniony przez dietę, jak ma to miejsce w przypadku kwasów tłuszczowych omega-3. Wyniki te mogą pomóc w spersonalizowaniu zaleceń dietetycznych na podstawie stężenia różnych rodzajów kwasów tłuszczowych we krwi.

„To, co odkryliśmy, jest ważne. Potwierdza to pogląd, że niewielkie zmiany w diecie we właściwym kierunku mogą mieć znacznie silniejszy efekt, niż nam się wydaje, i nigdy nie jest za późno ani za wcześnie na wprowadzenie tych zmian”- zauważa dr Sala-Vila.

Naukowcy spróbują teraz przeanalizować te same wskaźniki w podobnych populacjach, ale pochodzenia europejskiego, aby sprawdzić, czy wyniki można zastosować poza Stanami Zjednoczonymi. American Heart Association zaleca spożywanie tłustych ryb, takich jak łosoś, anchois lub sardynki dwa razy w tygodniu, aby uzyskać korzyści zdrowotne wynikające z kwasów omega-3.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj