Wykryto potencjalny sygnał fal grawitacyjnych, powstałych po kolizji czarnej dziury z gwiazdą neutronową

Kategorie: 

Źródło: NASA

Astronomowie prawdopodobnie odkryli kolejny sygnał fal grawitacyjnych. W przeszłości wykrywano już fale, które powstawały po kolizji dwóch czarnych dziur lub dwóch gwiazd neutronowych. Tym razem namierzono pierwszy w historii sygnał, który mógł powstać w wyniku zderzenia czarnej dziury z gwiazdą neutronową.

 

26 kwietnia, naukowcy pracujący przy detektorach LIGO i Virgo wykryli „zmarszczki czasoprzestrzeni”, które powstały po nieznanej potężnej kolizji. Badacze wciąż sprawdzają dane, aby potwierdzić swoje przypuszczenia, lecz wstępne analizy wskazują, że detektory mogły namierzyć fale grawitacyjne, powstałe w wyniku kolizji czarnej dziury z gwiazdą neutronową.

 

Zdarzenie to praktycznie nie różni się od kolizji dwóch czarnych dziur czy dwóch gwiazd neutronowych. Dwa ciała niebieskie wirują wokół siebie i zbliżają się do siebie, aż następuje kolizja. Jeśli naukowcy potwierdzą swoje przypuszczenia, zdobędziemy pierwszy dowód na istnienie układów binarnych, składających się z czarnej dziury i gwiazdy neutronowej.

Źródło: Caltech/JPL

Zdarzenie z 26 kwietnia otrzymało tymczasową nazwę S190426c. Badacze oszacowali, że kolizja mogła wystąpić około 1,2 miliarda lat świetlnych od Ziemi. Odkrycia tego typu poszerzają naszą wiedzę w zakresie astronomii fal grawitacyjnych.

 

Od 1 kwietnia, detektory LIGO i Virgo prowadzą trzecią rundę obserwacyjną. Naukowcy wznowili prace po przerwie modernizacyjnej, dzięki której trzy instrumenty badawcze, które razem tworzą sieć obserwacyjną, zwiększyły swoją czułość odpowiednio o około 40% i 100%.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj