Jak wygląda świat oczami kotów?

Kategorie: 

Foto: John Moll
Pewien artysta z Pittsburgha, Nicolay Lamm, stworzył zdjęcia dzięki którym możemy się dowiedzieć jaki wzrok mogą posiadać koty. Oczywiście jest to tylko hipoteza. Aby jednak się upewnić czy jego wizja jest trafna, skonsultował się w tej sprawie z dr. Kerrym L. Ketringiem z kliniki All Animal Eye, z dr. D. J. Haeusslerem z The Animal Eye Institute oraz z grupą okulistów z Penn Vet.

 

Koty posiadają przede wszystkim szersze pole widzenia, które wynosi 200 stopni. W przypadku człowieka liczba ta jest mniejsza o 20. Zwierzęta te posiadają również większe pole peryferyjnego widzenia - są to rozmazane obszary, które widać kątem oka. Tak więc pole peryferyjnego widzenia obejmuje w naszym przypadku 20 stopni z każdej strony, natomiast u kotów jest to już 30. Mimo słabej ostrości u tych zwierząt, ich wzrok potrafi wykryć nawet najmniejszy ruch.

 

Ludzkie oczy posiadają znacznie więcej czopków rozróżniających barwy oraz zapewniających dobrą ostrość widzenia. Człowiek jest w stanie zobaczyć bardzo wolno poruszające się obiekty, nawet 10 razy wolniejsze niż w przypadku kotów. Oznacza to iż my widzimy bardzo powolne ruchy, których kot nie zauważa. Jednak zwierzęta te w przeciwieństwie do ludzi posiadają dużą ilość pręcików, przez co ich wzrok nie jest ostry i nie widzą wszystkich kolorów ale właśnie dzięki nim potrafią widzieć nawet 6-8 razy lepiej przy słabym świetle. Ponadto, większa ilość pręcików daje również lepszą "częstotliwość odświeżania obrazu", przez co mogą znacznie szybciej odbierać ruchy małych zwierząt, takich jak mucha czy mysz.

 

Człowiek widzi wyraźny obraz obiektów znajdujących się do 30-60 metrów. Koty dla porównania mają ostry obraz jedynie do około 6 metrów. Poniżej prezentujemy wybrane zdjęcia, które powstały dzięki wspomnianemu wcześniej artyście, Nicolay'owi Lamm'owi. Górne zdjęcie pokazuje jak widzi człowiek - dolne natomiast przedstawia wzrok kota.

 

 

 

 

 

 

Źródło: http://www.mydeals.com/blog/what-do-cats-see/post

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj