Współodkrywca DNA zmuszony sprzedać swoją nagrodę Nobla

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons
James Dewey Watson, znany amerykański genetyk i biochemik otrzymał nagrodę Nobla w 1962 roku wraz z Francisem Crickiem i Maurice'em Wilkinsem za odkrycie DNA. Dziś, jak twierdzi sam Watson, zmuszony jest sprzedać swoją nagrodę ze względu na oskarżenia o rasizm.

 

James Dewey Watson jest wybitnym naukowcem, który ma spore osiągnięcia na swoim koncie. W latach 1958-1976 był profesorem na Uniwersytecie Harvarda a w nowojorskim Cold Spring Harbor Laboratory był dyrektorem (od 1968 roku), prezydentem (w latach 1994-2003) oraz kanclerzem (do 2007 roku), po czym przeszedł na emeryturę.

 

Jednak 14 października 2007 roku, jego życie odmieniło się - w negatywnym tego słowa znaczeniu. Watson udzielił wywiadu dla gazety The Sunday Times, w którym stwierdził iż Afrykanie są mniej inteligentni od ludzi białych. Wywołało to ogromne oburzenie w świecie naukowym.

 

Od tamtego momentu, James Dewey Watson przestał być traktowany jako wybitny naukowiec, a jako rasista. To właśnie z tego powodu, w 2007 roku laureat nagrody Nobla był zmuszony przejść na emeryturę oraz przeprosić publicznie za to co powiedział, choć to niczego nie zmieniło.

 

Dziś, Watson nadal uważany jest przez świat naukowy jako rasista i postanowił sprzedać swoją nagrodę Nobla i inne dokumenty na aukcji w nadziei, że będzie mógł powrócić do życia publicznego a jego imię będzie już nieco lepiej kojarzone. Jest to również pierwszy taki przypadek w historii, kiedy żyjący noblista chce sprzedać swoją nagrodę.

 

 

Źródło: Dailymail.co.uk

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika moszczoszczak

A jak powiem, że są wyźsi, to

A jak powiem, że są wyźsi, to też będzie rasizm? A jak powiem, że żółci są statystycznie inteligentniejsi od białych, to też będzie rasizm? A jak powiem, że żółci mają żółtawą skórę, to też będzie rasizm?

Portret użytkownika Bob

Twierdzenie Pana Watsona jest

Twierdzenie Pana Watsona jest jak najbardziej prawdziwe, wystarczy spojrzec na laureatow nagrody nobla. Jedynymi czarnoskorymi laureatami tej nagrody sa murzyni ktorzy dostali ja za walke o prawa czarnych, Czyli tzw. pokojowa, nikt inny o tym kolorze skory nie dostal jej za zadne inne osiagniecia. Jedynym wyjatkiem jest Toni Morrison, ktora otrzymala ja z literatury. Wiec powiedzial prawde.. A jakiegos czarnoskorego wynalazce, ktory przyczynil by sie znacznie dla rozwoju naszej cywilizacji ktos moze zna?

Skomentuj