Wpływ pandemii COVID-19 na temperaturę powierzchni Księżyca
Image
Księżyc w cieniu pandemii - jak COVID-19 wpłynął na temperaturę jego powierzchni Choć Księżyc wydaje się być odległym i niezależnym od ziemskich wydarzeń ciałem niebieskim, najnowsze odkrycia naukowców dowodzą, że nawet on nie jest wolny od wpływu pandemii COVID-19. Indyjscy badacze, analizując zmiany temperatury na widocznej stronie Księżyca w latach 2017-2023, natrafili na zaskakujące obserwacje.
Spadek temperatury w 2020 roku Naukowcy z Indii, prowadząc szczegółowe pomiary, zaobserwowali, że temperatura na powierzchni Księżyca uległa znaczącemu obniżeniu w 2020 roku, szczególnie w miesiącach kwietniu i maju. Okazało się, że temperatura nocna była wówczas o 8-10°C niższa w porównaniu do analogicznego okresu w pozostałych latach objętych badaniem.
Poszukiwanie przyczyn Aby wyjaśnić to niespodziewane zjawisko, badacze rozważali różne hipotezy. Początkowo brano pod uwagę możliwość, że aktywność plam słonecznych mogła mieć wpływ na temperaturę Księżyca. Jednak po dogłębnych analizach nie stwierdzono żadnej korelacji pomiędzy wahaniami aktywności Słońca a spadkiem temperatury na Księżycu.
Ziemskie źródło chłodzenia Obecnie najbardziej prawdopodobną przyczyną zaobserwowanych zmian jest czynnik ziemski. Wiadomo bowiem, że temperatura na powierzchni Księżyca jest w pewnym stopniu zależna od promieniowania cieplnego emitowanego przez Ziemię. I właśnie ten czynnik okazał się kluczowy w wyjaśnieniu zagadki.
Wiosną 2020 roku, w czasie gdy pandemia COVID-19 sparaliżowała wiele gałęzi przemysłu na całym świecie, nastąpił gwałtowny spadek poziomu promieniowania cieplnego emitowanego przez Ziemię. W rezultacie, mniejsza ilość tego promieniowania docierająca do Księżyca spowodowała ochłodzenie jego powierzchni, szczególnie w okresie nocnym.
Księżyc jako wskaźnik zmian na Ziemi To niezwykłe odkrycie pokazuje, że Księżyc, choć odległy od naszej planety, może pełnić rolę swoistego barometru zmian zachodzących na Ziemi. Jego temperatura powierzchni, wrażliwa na ziemskie promieniowanie cieplne, staje się odzwierciedleniem procesów zachodzących w naszej atmosferze i na powierzchni naszej planety.
Pandemia COVID-19, która w tak znaczący sposób wpłynęła na działalność przemysłową i emisję ciepła, odcisnęła swoje piętno nawet na odległym Księżycu. To fascynujące odkrycie pokazuje, jak silne i dalekosiężne mogą być konsekwencje ludzkich działań, nawet w tak odległych zakątkach Układu Słonecznego.
Księżyc, niegdyś postrzegany jako odizolowane od ziemskich wpływów ciało niebieskie, okazuje się być wrażliwym na zmiany zachodzące na naszej planecie. Być może w przyszłości będzie on służył jako cenny wskaźnik monitorowania i analizowania wpływu ludzkiej działalności na środowisko naturalne Ziemi.
- Dodaj komentarz
- 195 odsłon
Coś się tym uczonym, musiało…
Coś się tym uczonym, musiało pomylić – z kątem prostym. Mam dane anomalii temperatury lądów północnej półkuli z CRUDATA. W ciągu 2019 r anomalie rosły z 1,20ºC (koniec 2018) do 1,751ºC (koniec lutego 2020). Potem spadek do 1,291ºC (koniec października 2020) i stabilizacja – 1,296ºC (koniec września 2021). Po chwilowym wzroście 1,373ºC (marzec 2022) – dołek 1,307ºC (sierpień 2022). A potem wzrost do 2,034ºC (koniec 2023). Księżyc się powinien oziębić, przez dwa lata (a nie – miesiące)
Nie było żadnego …
Nie było żadnego "gwałtownego spadku promieniowania - wywołanego Covidem 19" Był spadek, ale wywołany zanikiem El Nino. Skutkiem tego, anomalia temperatury lądów północnej hemisfery, spadła z 1,751ºC (koniec lutego 2020). do 1,291ºC (koniec października 2020). Poprzednie maksimum El Nino, miało miejsce w lutym 2016 roku i jego anomalia wynosiła 1,837ºC. Minimum, poprzedzające – następne El Nino, miało miejsce we wrześniu 2018 r, a anomalia wynosiła 1,105ºC. Minimum – bezpośrednie po El Nino 2015, wystąpiło w listopadzie 2016 (1,334ºC). Poprzedni El Nino, miał skok – bezpośredniego spadku temperatury, ponad 9% większy (od tego – z Covidem 19), i powinien dać – większą zniżkę temperatury Księżyca (w kwietniu i maju). Jeśli wierzyć danym CRU, anomalia maksimum El Nino 2023 (luty 2024) wynosiła 2,024 ºC, i – brak dalszych danych. Ale hinduscy naukowcy, powinni odnotować, największe w historii – obniżenie temperatury Księżyca (w kwietniu i maju)