Wojsko USA otrzyma pierwsze autonomiczne ciężarówki

Kategorie: 

Źródło: U.S. Army

Stany Zjednoczone ogłosiły plan wdrożenia pierwszych autonomicznych ciężarówek wojskowych. Zrobotyzowane pojazdy potrafią przemieszczać się w konwoju bez udziału człowieka. Pierwsze takie maszyny zostaną wprowadzone już w przyszłym roku.

 

Dwa bataliony transportowe otrzymają autonomiczne ciężarówki, które operują na prostej zasadzie – jeden pojazd potrafi samodzielnie podążać za drugim, automatycznie dostosowując prędkość. Pierwsza ciężarówka wojskowa będzie obsługiwana przez żołnierzy, druga będzie podążać za pierwszą, trzecia za drugą itd.

 

W tym przypadku, mowa jest o dość niskim poziomie autonomizacji. Wspomniane ciężarówki nie mogą funkcjonować samodzielnie, potrzebują „lidera” oraz ludzi, którzy będą nadzorować ich pracę. Rozwiązanie to pozwala jednak znacząco zredukować liczbę pracowników. Cały konwój może być kontrolowany tylko przez dwie osoby.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych otrzymają pierwsze autonomiczne ciężarówki do lata 2019 roku. Dzięki tej technologii, armia będzie otrzymywała zaopatrzenie, a żołnierze, zamiast kierować każdą ciężarówką z osobna, będą mogli skupić się na innych ważniejszych zadaniach. Uważa się również, że zrobotyzowane ciężarówki usprawnią logistykę.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj