Właściciele kotów są bardziej narażeni na choroby psychiczne, twierdzą uczeni

Kategorie: 

Foto: John Moll
Jak wynika z badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie Schizophrenia Research, naukowcy mogli odkryć związek między posiadaniem kota a schizofrenią. Zwierzęta te, według tej teorii, przenoszą pasożyty które zwiększają ryzyko zachorowania na choroby psychiczne.

 

Badacze przeanalizowali dane, gromadzone od 1982 roku przez National Institute of Mental Illness - zawierają one informacje dotyczące ponad 2 tysięcy rodzin. Naukowcy odkryli, że ponad 50% osób u których rozwinęła się schizofrenia, posiadało w swoim dzieciństwie kota. Co ciekawe, kilkanaście lat temu przeprowadzono dwa identyczne badania i wyniki były dokładnie takie same.

 

Spekuluje się że pasożyty przenoszone przez koty, Toxoplasma gondii, są odpowiedzialne za rozwój schizofrenii. Jeden z autorów badania uważa, że pasożyt dostaje się do mózgu i tworzy mikroskopijne cysty a po pewnym czasie staje się aktywny i powoduje chorobę psychiczną.

 

Ponadto, Toxoplasma gondii może prowadzić do poronienia, zaburzeń rozwoju płodu, chorób grypopodobnych, ślepoty a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Powyższe analizy pokazują jedynie powiązanie między posiadaniem kota a rozwojem schizofrenii, dlatego konieczne jest prowadzenie dalszych badań. Warto pamiętać, że kot daje człowiekowi również wiele korzyści zdrowotnych.

 

 

Źródło: http://www.huffingtonpost.com/2015/06/11/cats-schizophrenia-cat-owners-mental-illness_n_7538240.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika am

Zboczenie zawodowe - ile %

Zboczenie zawodowe - ile % osób w populacji posiadało kota w dzieciństwie. Biorąc pod uwagę, że dzieciństwo trwa ~15 lat to jest spora szansa że w społeczeństwie wskaźnik ten jest bliski 50%...

Skomentuj