Władze Kalifornii wymagają, aby samojeżdżące samochody były obsługiwane przez profesjonalistów z certyfikatem

Kategorie: 

Źródło: Google
Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo na jezdni, autonomiczne samochody muszą posiadać kierownicę i znajdować się pod kontrolą profesjonalnych kierowców, którzy otrzymają specjalny certyfikat. Tak przynajmniej widzą to władze Kalifornii - stanu, gdzie od miesięcy testowane są samojeżdżące pojazdy.

 

Według założeń, autonomiczne samochody mają być tak bezpieczne, że znacznie zredukują ilość wypadków samochodowych. Niestety, amerykańska technologia wciąż nie jest gotowa a w najbliższym czasie z całą pewnością nie będzie jeszcze dostępna dla ogółu społeczeństwa. Specjaliści mają przed sobą jeszcze mnóstwo pracy.

 

Choć autonomiczny samochód to taki, który potrafi samodzielnie poruszać się po drodze bez ingerencji człowieka, Departament Pojazdów Motorowych Kalifornii chce wprowadzić zmiany w obecnym prawie. Korporacja Google, testując swoje samojeżdżące maszyny w warunkach naturalnych, będzie potrzebowała do tego profesjonalnego kierowcy, który będzie posiadał specjalne uprawnienia. Musi zatem otrzymać certyfikat który pozwoli mu "obsługiwać" autonomiczne samochody.

 

Chodzi tu przede wszystkim o to, aby pojazd był stale nadzorowany przez kierowcę. W razie niebezpieczeństwa, będzie musiał natychmiast przejąć nad nim kontrolę, dlatego samochody te muszą również posiadać elementy sterujące.

 

Zatem kwestia autonomicznych samochodów w USA jest nieco skomplikowana, ale chodzi tu głównie o prowadzenie testów na ulicy. Jeśli autonomiczne samochody będą naprawdę bezpieczne, co korporacja Google będzie musiała udowodnić, przepisy ponownie mogą zostać zmienione. W dalszym ciągu nie wiemy kiedy samojeżdżące samochody pojawią się w sklepach. Firma Baidu, tzw. chińskie Google zapowiada, że wprowadzi swoje samosterowalne pojazdy do 2018 roku.

 

 

Źródło: http://www.latimes.com/business/la-fi-self-driving-cars-driver-20151216-story.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj