Wkrótce możemy wysłać satelity CubeSat na ISS dzięki napędowi EM Drive

Kategorie: 

Źródło: NASA/Paolo Nespoli
Na dzień dzisiejszy wiemy, że relatywistyczny silnik elektromagnetyczny EM Drive działa... i to właściwie tyle. Wielu naukowców wciąż podchodzi sceptycznie do tej rewolucyjnej technologii. Jednak skoro silnik ten działa, co zostało już kilkakrotnie potwierdzone, może powinniśmy go wreszcie jakoś wykorzystać?

 

Jak dotąd każde testy silnika EM Drive wykazały, że produkuje on ciąg dzięki falom elektromagnetycznym. Ostatnio Paul March z NASA przeprowadził kolejne badania nad tą technologią, o czym powiadomił na forum nasaspaceflight.com. Po wyeliminowaniu wszystkich czynników zewnętrznych, takich jak oddziaływanie cieplne czy magnetyczne okazało się, że EM Drive wciąż działa i generował około 100 mikroniutonów ciągu przy mocy 80 watów.

 

W tym momencie kluczowe wydawałoby się wyjaśnienie w jaki sposób działa ten silnik, czego nie udało się dokonać od kilkunastu lat. Jednak zamiast tego, Paul March uważa że warto najwyraźniej pominąć ten proces i wykorzystać EM Drive do wysienienia CubeSat, miniaturowej satelity, na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

 

Gdyby taki eksperyment się powiódł, kolejnym celem byłoby wyniesienie aparatury w kosmos. Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem, podróże międzygwiezdne stałyby się rzeczywistością a ludzkość nie potrzebowałaby do tego żadnego paliwa. Jest to oczywiście bardzo optymistyczna wizja, ale musimy poczekać na to co przyniesie nam czas i kolejne badania.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika hej

Paliwo jest do wytwarzania

Paliwo jest do wytwarzania energii elektrycznej generującej fale elektromagnetyczne. Nie ma za to Paliwa, które w wyniku spalania generuje ciąg. W dzisiejszych silnikach paliwo to stanowi większość masy startowej.

Portret użytkownika Devil

Dobry pomysł. Czas tą

Dobry pomysł. Czas tą technologię wykorzystać. Ileż to będziemy ją jeszcze testować? Skoro działa to znaczy że działa. To tak jakbyśmy wynaleźli koło i testowali je i badali tak długo, aż odkrylibyśmy dlaczego ono sie toczy....

Skomentuj