Witamina D wspomaga rozwój mięśni u nienarodzonych dzieci

Kategorie: 

Źródło: www.sxc.hu
Według publikacji zamieszczonej w Endocrine Research, naukowcy odkryli powiązanie między wyższym poziomem witaminy D u matki w ciąży a lepszym rozwojem mięśni u dziecka. Co więcej, wzmocnione w ten sposób mięśnie utrzymują swoją siłę nawet przez całe życie.

 

Uczeni z Uniwersytetu w Southampton pobrali próbki krwi kobiet znajdujących się w 34 tygodniu ciąży, a następnie porównano poziom witaminy D z siłą czteroletniego dziecka, z jaką potrafi ono uścisnąć przedmiot w ręce. W sumie przebadano 678 dzieci. Badania wykazały, że wysoki poziom tej witaminy u kobiet w późnym etapie ciąży zwiększa prawdopodobieństwo iż dziecko urodzi się z większą siłą mięśni.

 

Według Dr. Nicolasa Harvey'a, zwiększona w ten sposób siła mięśni u czterolatków prawdopodobnie ma długoterminowe korzyści i może przyczynić się nawet do zredukowania ciężaru choroby, związanej z utratą masy mięśniowej. Ponadto, pozytywne efekty związane z witaminą D mogą poprawić zdrowie przyszłych pokoleń.

 

Warto więc pamiętać, że najlepszym sposobem na pozyskanie witaminy D jest wystawienie swojego ciała na działanie światła słonecznego. Jak twierdzą niektórzy lekarze, niedobór tej witaminy może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych a człowiek staje się wtedy bardziej "wrażliwy" na Słońce.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika cocodrilla

Cekawy artykuł, nie słyszałam

Cekawy artykuł, nie słyszałam o takim działaniu witaminy D. Nie przyjmowałam tej witaminy jak mój maluszek był w brzuchu, ale teraz ją dostaje. Razem z witaminą K w jednym preparacie Vita DK. Fajnie że można podać te dwie witaminy w jednym preparacie i to do  tego w formie sprayu, dzięki czemu bardzo łatwo je zaaplikować, nawet tym najmniejszym dzieciom. Polecam, wg mnie rewelacja.

Skomentuj