Wielki Zderzacz Hadronów znajduje dowody na istnienie 3 nigdy wcześniej nie widzianych cząstek

Kategorie: 

Źródło: CERN

Fizycy twierdzą, że dane z Europejskiego Wielkiego Zderzacza Hadronów wskazują na dowody na istnienie trzech nigdy wcześniej nie widzianych kombinacji kwarków.

Największa na świecie maszyna do rozbijania cząstek rozpoczyna nową rundę eksperymentów wysokoenergetycznych. Trzy egzotyczne typy cząstek, które obejmują dwie kombinacje czterech kwarków znanych jako tetrakwarki i pięciu kwarków zwanych pentakwarkami, są w pełni zgodne z Modelem Standardowym, teorią mającą dziesiątki lat, która opisuje budowę atomów.

 

W przeciwieństwie do tego naukowcy mają nadzieję, że obecny start LHC odkryje dowody na istnienie fizyki wykraczające poza Model Standardowy i wyjaśniające naturę tajemniczych zjawisk, takich jak ciemna materia. Takie dowody mogą wskazywać na nowe układy cząstek subatomowych, a nawet dodatkowe wymiary w naszym wszechświecie. LHC został wyłączony na trzy lata, aby zmodernizować swoje systemy, aby obsługiwały bezprecedensowe poziomy energii.

Zamknięcie to zakończyło się w kwietniu i od tego czasu naukowcy i inżynierowie z ośrodka badawczego CERN na granicy francusko-szwajcarskiej przygotowują się do dzisiejszego wznowienia działalności naukowej. W centrum kontroli CERN panował zamęt, gdy LHC rozpoczął trzecią rundę zbierania i analizy danych. Przeprowadzono zderzenia przy niespotykanej dotąd energii 13,6 teraelektronowoltów, co otwiera nową erę badań w CERN.

 

Naukowcy z LHC spodziewają się zebrać tyle danych podczas trzeciego przebiegu, ile zebrali w ciągu 13 lat podczas poprzednich dwóch przebiegów zderzacza. To z pewnością zwiększy naszą zdolność do odkrywania lub rozumienia podstawowych praw wszechświata.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj