Wielki Zderzacz Hadronów wykonał kolizje z rekordową mocą

Kategorie: 

Źródło: CERN
Po długiej przerwie i dokonanej renowacji, fizycy przygotowują do dalszej pracy Wielki Zderzacz Hadronów, największy na świecie akcelerator cząstek położony na terenie Francji i Szwajcarii. W środową noc maszyna zderzała cząsteczki z rekordową mocą 13 teraelektronowoltów. Były to jedynie testowe kolizje, które wykonuje się w celu kalibracji urządzeń. Dzięki temu cząsteczki nie będą podążały na brzegach wiązki poza percepcją urządzeń.

 

Kluczowe w osiągnięciu sukcesu w tej operacji jest właściwe ustalenie kolimatora. Testy są konieczne, aby zespół obsługujący akcelerator był w stanie ocenić czy magnesy LHC i zamontowane weń czujniki są w pełni chronione.

 

Testy były kontynuowane a protony zderzały się ze sobą przez kilka kolejnych godzin. Zespół odpowiadający za operowanie akceleratorem LHC monitorował jakość wiązki. Planowane są również optymalizacje obecnej konfiguracji urządzenia.

 

Te ostatnie testy są bardzo istotne dla powodzenia eksperymentów, które zaplanowano w ramach działających detektorów cząstek. Są to między innymi projekty ALICE, ATLAS, CMS czy LHCb. Zderzenia na dużą skalę zaczną się w połowie czerwca bieżącego roku.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj