Wielki transportowiec Airbus BelugaXL wykonał swój pierwszy lot testowy

Kategorie: 

Źródło: Airbus

Wyprodukowany przez korporację Airbus samolot BelugaXL będzie jednym z największych samolotów transportowych świata. Pierwszy egzemplarz wzbił się w powietrze i przeleciał w sumie 4 godziny i 11 minut, lądując na lotnisku w Tuluzie we Francji. 

 

Jest to wersja rozwojowa Airbusa Beluga, który otrzymał swoją nazwę z powodu dziwnego wyglądu. Jego nos przypomina ssaka morskiego z rodziny narwalowatych, białuchę arktyczną, zwaną po angielsku właśnie Beluga. 

Wielka maszyna na bazie Airbusa A300 została zaprojektowana do transportu części samolotów do zakładów montażowych w Tuluzie i w Hamburgu. Beluga XL zwana jest też Super Transporterem. 

 

Testowany egzemplarz jest pierwszym z pięciu samolotów, które Airbus zbuduje do roku 2023. Samolot ten jest stale projektowany od połowy lat dziewięćdziesiątych.

Długość Airbus BelugaXL wynosi 63,1 m, wysokość 18,9 m. Samolot jest ulepszoną wersją transportowca A300-600ST. W porównaniu do swojego poprzednika, BelugaXL ma o 6 metrów długości i metr wysokości więcej. Samolot waży 125 ton, a jego ładowność wynosi 53 tony. 

 

BelugaXL może przewozić ładunki na dystansie do 4 tysięcy km. Rozpiętość wykonanych z kompozytów skrzydeł wynosi 60,3 m, a referencyjna powierzchnia to 361,6 m2. Samolot będzie wyposażony w silniki Rolls Royce Trent 700. 

 

Teraz Airbus BelugaXL będzie testowany przez następne 10 miesięcy. Oczekuje się, że jego komercyjna działalność rozpocznie się w przyszłym roku.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj