Wielki sukces sztucznej inteligencji - program komputerowy pokonał światowego mistrza Lee Sedola w grze planszowej Go

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Alexandre Keledjian/CC BY-NC 2.0

Wszystkie światowe media relacjonowały niezwykłą rywalizację pomiędzy sztuczną inteligencją a południowokoreańczykiem Lee Sedolem, światowym mistrzem w grze planszowej Go. Oprogramowanie o nazwie AlphaGo odniosło zdecydowane zwycięstwo, choć wspomniana gra jest dla komputerów o wiele bardziej skomplikowana niż szachy.

 

Niestety nie byliśmy świadkami zbyt zaciętej walki. Sztuczna inteligencja wygrała ze swoim ludzkim przeciwnikiem trzy razy z rzędu, co zapewniło jej zwycięstwo. Dopiero podczas czwartej rozgrywki Lee Sedol pokonał SI, lecz w ostatniej rundzie znów przegrał. Podsumowując, AlphaGo pokonała światowego mistrza w grze Go 5:1.

Twórcy zaawansowanego programu AlphaGo wygrali nagrodę w wysokości 1 miliona dolarów. Sztuczna inteligencja powstała dzięki brytyjskiej firmie DeepMind, którą Google wykupiło w 2014 roku. Lee Sedol, gdy przegrywał pierwsze rozgrywki przyznał, że AlphaGo jest niezwykle dobra w tej grze i oficjalnie przeprosił wszystkich za swoją porażkę.

Program AlphaGo znalazł się na nieoficjalnej światowej liście rankingowej, zajmując 4 pozycję i jest wyżej od pokonanego właśnie Lee Sedola. SI należy teraz do najlepszych "zawodników" na świecie i wyróżnia się tym że nie pochodzi z Azji i nie jest płci męskiej Smile

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj