Wielka Brytania stworzy roboty, które będą zdalnie naprawiać sieci rurociągów

Kategorie: 

Źródło: Uniwersytet w Sheffield

W poniedziałek, brytyjski Department for Business, Energy, and Industrial Strategy ogłosił inwestycję, która ma na celu opracowanie małych robotów, zdolnych do inspekcji i naprawy sieci rurociągów. Szacowany koszt inwestycji to 8,9 miliona dolarów.

 

Zespół naukowców z czterech uniwersytetów z Wielkiej Brytanii będzie współpracował w celu zbudowania wielofunkcyjnych robotów. Maszyny będą miały długość około 1 cm i będą mogły latać, pływać i przemieszczać się we wnętrzach rur, które transportują wodę, gaz i ścieki.

 

Jeden z naukowców pracujących nad projektem, Kirill Horoshenkov z Uniwersytetu w Sheffield, powiedział The Daily Telegraph, że zespół planuje opracowanie dwóch wersji robotów. Jeden będzie „botem inspekcyjnym”, który może autonomicznie nawigować i badać rury za pomocą technologii sonaru. Drugi będzie „robotnikiem”, zdolnym do naprawy rur lub czyszczenia silnym strumieniem wody. Ten robot będzie nieco większy i sterowany za pomocą pilota. Według Horoshenkova, roboty mogą być gotowe do użycia w ciągu pięciu lat.

Każdego roku, w Wielkiej Brytanii odbywa się 1,5 mln wykopów drogowych, a zamknięcie ruchu i przerwy w działalności gospodarczej spowodowane naprawami kosztują państwo około 6,3 miliarda dolarów. Jeśli projekt się powiedzie, nie tylko pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy, ale również może zrewolucjonizować sposób, w jaki roboty takich rozmiarów są wykonywane na całym świecie.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj