Wielka Brytania rozpocznie testy autonomicznych taksówek

Kategorie: 

Źródło: Internet

Na ulicach Londynu pojawią się wkrótce pierwsze autonomiczne samochody. Wyglądem przypominają taksówki elektryczne Ultra Pod, które od jakiegoś czasu jeżdżą po specjalnych torach łącząc terminale na lotniskach Heathrow i Gatwick. Specjaliści zajęli się adaptacją tych pojazdów do użytku w normalnym ruchu drogowym.

 

 

Ostateczny projekt samochodów wciąż czeka na potwierdzenie, ale już wiemy, że bezzałogowe samochody nie będą jeździć na specjalnych torach, tak jak na Heathrow. Testy autonomicznych samochodów odbędą się w dzielnicy Londynu Greenwich, w Bristolu, Coventry i w Milton Keynes.

 

Plan stworzenia bezzałogowego taxi ma obecnie budżet w wielkości 8 mln funtów i jest finansowany przez brytyjską agencję rządową do spraw innowacyjności. Już od lipca bieżącego roku w Greenwich w ramach projektu będzie kursowało 7 autonomicznych taksówek, które będą jeździć na kilku zdefiniowanych trasach, między lokalną stacją metra a popularnymi lokalizacjami w dzielnicy.

Stworzeniem i testowaniem nowego pojazdu siebie zajmie się brytyjski producent samochodów Westfield Sportscars. Każdy z samochodów będzie w stanie pomieścić do 6 osób, które mogą podróżować na przykład w kierunku znajdującej się w dzielnicy Greenwich O2 Arena.
 

Oprogramowaniem brytyjskich autonomicznych samochodów zajmie się ta sama firma, która dostarczyła je do kursujących na Heathrow i Gatwick Ultra Podów. Firma Oxbotica będzie świadczyć usługi kartograficzne, jak również czujniki bezpieczeństwa. Na testowanie nowego transportu zaplanowano trzy miesiące.

Początkowo podróżować będą tylko ochotnicy, ale z czasem do korzystania z autonomicznych samochodów zostaną zaproszeni wszyscy. Przewidziano jednoczesny transport sześciu osób, ale najprawdopodobniej przynajmniej początkowo będzie też steward, którego zadaniem będzie naciskanie przycisku alarmowego na wypadek sytuacji awaryjnych.

 

Brytyjczycy są bardzo konsekwentni ponieważ gdy wprowadzali pierwsze samochody też kazali człowiekowi z flagą, aby biegł przed samochodem odstraszając wszystkich. Tym razem ich prawodawcy są na tyle miłosierni, że pozwalają temu człowiekowi jeździć na pokładzie samochodu, jak widać jest już pewien postęp na tym tle. Czy już za kilka lat tak będą wyglądały londyńskie taksówki? Czas pokaże, ale jest to bardzo prawdopodobny kierunek ewolucji transportu zbiorowego w dużych miastach.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj