Wielka Brytania przyjęła ustawę, według której dzieci mogą mieć geny trojga rodziców

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Jak wspominaliśmy w zeszłym roku, w Wielkiej Brytanii pojawiła się dyskusja na temat nowej techniki genetycznej która pozwoli, aby dziecko mogło posiadać geny nie dwóch, lecz trzech osób. Podczas głosowania większość opowiedziała się za jej przyjęciem, dlatego rząd przyjął nową ustawę.

 

Wielka Brytania, przyjmując ustawę opisującą "dzieci trojga rodziców", stała się pierwszym na świecie krajem, który będzie korzystał z tej techniki genetycznej. Przepisy przyjęto stosunkiem głosów 382 do 128, tak więc znaczna większość poparła projekt. Głosowanie w tej sprawie odbyło się 3 lutego.

 

Technika genetyczna pozwoli aby dzieci mogły posiadać geny trzech osób - dwóch kobiet i jednego mężczyzny. Polega ona na wstrzyknięciu materiału genetycznego pary starającej się o dziecko do zdrowej komórki jajowej drugiej kobiety, z której usunięto jądro komórkowe, ale pozostawiono mitochondria. Dawca oficjalnie nie będzie rodzicem dziecka i pozostanie anonimowy.

 

Szacuje się, że w ciągu jednego roku od 2016 będzie się rodzić 150 dzieci dzięki tej nowej technice. Specjaliści wymieniają zalety, takie jak możliwość usunięcia osłabiających i potencjalnie śmiertelnych chorób, jakie są przekazywane z matki na dziecko. Niektórzy obawiają się jednak, że taka zabawa w Boga może się źle skończyć.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj