Wielka Brytania chce wprowadzić konwoje autonomicznych ciężarówek

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube/Scania Group

Już w 2018 w Wielkiej Brytanii odbędą się testy samojeżdżących ciężarówek. Projekt zakłada, aby zautomatyzowane pojazdy poruszały się w konwojach po jezdni i samodzielnie, bez udziału kierowcy, dostarczały towary we wskazane miejsce. Czy kierowcy ciężarówek powinni się obawiać masowych zwolnień?

 

Automatyzacja zwykle kojarzy się przede wszystkim ze zwiększeniem wydajności pracy oraz oszczędnością, wynikającą z zatrudniania mniejszej liczby pracowników. Nie inaczej może być w przypadku logistyki. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o autonomicznych ciężarówkach, statkach oraz dronach dostawczych.

 

Brytyjski rząd ogłosił właśnie, że w przyszłym roku na terenie kraju odbędą się testy autonomicznych ciężarówek. W tym celu powstanie system imitujący warunki naturalne. Pojazdy będą zatem poruszać się po jezdni z dala od ruchu drogowego. Jednak aby projekt mógł ostatecznie dobiec końca i wykazać, że technologia będzie bezpieczna dla otoczenia, w przyszłości testy i tak będą musiały zostać wykonane na prawdziwej autostradzie i z udziałem prawdziwych ludzi, zaś samojeżdżące ciężarówki będą musiały wozić prawdziwe towary.

 

Zgodnie z planem, autonomiczne pojazdy mają poruszać się w konwoju i będą stale komunikować się między sobą z pomocą sieci Wi-Fi. Zasada działania jest prosta - pierwsza ciężarówka będzie pełniła rolę przewodnią, zaś dwie pozostałe mają powtarzać działania wykonywane przez "lidera" tej grupy.

Technologia oczywiście nie jest niczym nowym. Jeszcze w tym roku szwedzkie przedsiębiorstwo Scania zapowiadało testy na pełną skalę w Singapurze z udziałem konwoju autonomicznych ciężarówek. Z kolei pojazdy ciężarowe, należące do firm Volvo i Daimler, pokonały w 2016 roku około 2 tysiące kilometrów na europejskich jezdniach.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj