Wiara czyni cuda - placebo jest równie skuteczne w leczeniu depresji co leki przeciwdepresyjne

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Allan Ajifo/CC BY 2.0

Od dawna wiadomo, że siłą umysłu można uleczyć praktycznie wszystko, trzeba tylko wierzyć, że to jest możliwe. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono właśnie badania, których wyniki zdają się potwierdzać tę zasadę. Wykazały one, że różnica skuteczności działania między placebo i prawdziwymi lekami jest niemal niezauważalna.

 

Wysokie wskaźniki wyleczenia zostały zarejestrowane po zastosowaniu substancji, które nie mają wpływu medycznego. Naukowcy odkryli, że w ciągu ostatnich 25 lat zwiększyła się liczba przypadków pozytywnego wpływu na siłę wyleczenia za pomocą przekonania, że pomaga im lek. Eksperci twierdzą, że dobre wyniki z placebo u pacjentów, osiągnięto zwłaszcza u tych, którzy przeżywają przewlekły ból, depresję, zmęczenie i nudności.

 

Poprzez obrazowania naukowcy byli w stanie odkryć, że u pacjentów otrzymujących placebo zaczynają pracować części mózgu, które kontrolują ból. W trakcie badania pacjenci anonimowo otrzymali lek lub placebo, a następnie zapisywali zmiany w swojej kondycji.

Koncerny farmaceutyczne są sfrustrowane, bo lata badań w celu stworzenia wymyślnych leków na depresję zostały zakończone bezskutecznie. Ich ogromne inwestycje okazały się zbędne, ponieważ jednym z warunków uznania nowych leków jest porównanie ich z placebo.

 

Wygląda na to, że na podobnej zasadzie swe sukcesy święci homeopatia, która na zdrowy chłopski rozum nie może działać, a niektórych po prostu leczy. To prawdopodobnie ta sama siła, która nie pozwala zarejestrować nowego leku na depresję czyniąc placebo równie skutecznym środkiem, co nowy farmaceutyk.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Tylkomedycyna.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika gość

Witam Wydaje mi się, że autor

Witam
Wydaje mi się, że autor komentarza źle zrozumiał wyniki badań nad skutecznością leków. To że efekt placebo jest porównywalny pod względem skuteczności z niektórymi lekami nie znaczy wcale, że są one złe lub nieskuteczne. Świadczy jedynie o tym, że nasz mózg posiada niezwykłe właściwości, których jeszcze nie potrafimy wykorzystać. Jak można było niedawno przeczytać efekt placebo zmienia się najbardziej w USA gdzie opracowuje się najwięcej leków i gdzie są najintensywniej reklamowane w mediach. Te obserwacje z pewnością spowodują zmiany zasad rejestrowania nowych leków, a nie zprzestanie produkcji i badań nad nowymi farmaceutykami, które są bardzo potrzebne.
pozdrawiam
piotr łysienko

Skomentuj