Według Stephena Hawkinga, postępy naukowe i technologiczne niosą nowe zagrożenia dla ludzkości

Kategorie: 

Źródło: NASA/Paul Alers

Nasza cywilizacja rozwija się w bardzo szybkim tempie. Kilkadziesiąt lat temu świat podekscytował się umieszczeniem na orbicie okołoziemskiej pierwszego satelity - dziś ludzkość planuje skolonizować Czerwoną Planetę. Jednak słynny fizyk Stephen Hawking ostrzega, że kolejne osiągnięcia w dziedzinie nauki i technologii mogą być dla nas zgubne.

 

Gatunek ludzki, zdaniem Hawkinga, jest zagrożony przez wiele czynników. Jednym z nich jest sztuczna inteligencja, która w przyszłości może rozwinąć się do tego stopnia iż zechce zawładnąć nad Ziemią a bunt maszyn mógłby zniszczyć naszą cywilizację. Dotychczas wymieniono także możliwość wybuchu wojny jądrowej, wzmocnienia efektu cieplarnianego a nawet przejęcia naszej planety przez obcych.

 

Choć stwierdzenie, że postępy naukowe i technologiczne mogą powodować całą masę nowych zagrożeń jest nieco zaskakujące, zwłaszcza że mówi o tym naukowiec, Stephen Hawking przekonuje że nie należy z nich rezygnować. Musimy być przede wszystkim świadomi niebezpieczeństw.

 

"Nie mamy zamiaru zatrzymywać postępów, czy odwracać ich, dlatego musimy rozpoznać zagrożenia i umieć je kontrolować" - powiedział Stephen Hawking.

 

Nie zabrakło oczywiście ostrzeżeń, że prędzej czy później będziemy musieli "emigrować" i zacząć osiedlać się na innych planetach w naszym Układzie Słonecznym, a być może nawet poza nim. Według Hawkinga, pierwsze samowystarczalne kolonie poza Ziemią powstaną nie wcześniej niż za 100 lat ale takie jest właśnie nasze przeznaczenie - musimy rozprzestrzeniać się na wypadek ewentualnej wielkiej katastrofy, która unicestwiłaby ludzkość tu na Ziemi.

 

 

Źródło: http://www.bbc.com/news/science-environment-35344664

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj