Według rosyjskich ekspertów Azja pęknie w miejscu Bajkału i powstanie nowy ocean

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

Syberyjscy geolodzy twierdzą, że za około 20 mln lat Eurazja - największy kontynent planety - zostanie podzielona na dwie części. Zdaniem rosyjskich naukowców, separacja będzie przebiegała przez największe słodkowodne jezioro na Ziemi, czyli na Bajkale. 

 

Pracownicy Instytutu Geologii i Mineralogii Sobolewa, jak również eksperci z Państwowego Uniwersytetu w Nowosybirsku są przekonani, że to właśnie Bajkał jest miejscem gdzie w odległej przyszłości będzie ocean. Rosyjscy naukowcy od dawna studiują historię Bajkału, zmiany tektoniczne zachodzące w niej oraz badają towarzyszące temu procesy i akumulację osadów w strefie Ryftu Bajkalskiego. Strefa ta to tak zwany rów tektoniczny, w tym wypadku o długości około 1500 kilometrów i rozciągający się z północnego wschodu w kierunku południowego zachodu. 

 

 

Z daniem naukowców Strefa Ryftu Bajkalskiego, powoli, ale systematycznie rośnie, a za około 20 milionów lat doprowadzi do tego, że Eurazja zostanie dosłownie podzielona na dwie części. To pierwszy raz gdy sformułowano podobne prognozy względem Bajkału.  Eksperci spekulują, że zniknięcie Bajkału - największego naturalnego zbiornika słodkiej wody na Ziemi - może znacząco wpłynąć na przyszłe życie ludzkości. Będziemy się tym martwić o ile oczywiście do tego czasu, na naszej planecie przetrwa jakaś cywilizacja.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj