We Francji zaprezentowano dom wydrukowany w drukarce 3D

Kategorie: 

Źródło: UnivNantes

Francuskie miasto Nantes stawia na domy budowane z pomocą wielkich drukarek 3D. Uniwersytet w Nantes zaprezentował niedawno budynek, który jest już gotowy do zamieszkania.

 

W ramach projektu Yhnova, naukowcy z wspomnianej uczelni we współpracy z różnymi firmami planowali postawienie domu. Dzięki technologii druku przestrzennego, obiekt powstał znacznie szybciej niż przy zastosowaniu typowych metod.

Wielka drukarka o nazwie BatiPrint3D zbudowała dom jednorodzinny o powierzchni 95 metrów kwadratowych w ciągu 18 dni. Z pomocą zrobotyzowanego ramienia i systemu laserowego nałożyła dwie warstwy ekspansywnej pianki i trzecią warstwę z betonu. Następnie wystarczyło jedynie wstawić drzwi i okna oraz urządzić wnętrze.

 

Dom socjalny z pięcioma pokojami zostanie zamieszkany w najbliższych tygodniach. Tymczasem autorzy projektu planują już wybudować całe osiedle takich domów z przeznaczeniem dla rodzin ubogich, które mogą być przydzielane również dla napływających imigrantów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika 3dcoś

Czy ta technologia jest

Czy ta technologia jest tańsza od tradycyjnej ? Bo napewno murarz wymuruje taki budynek znacznie szybciej tj. ok 1 tydzień, a nie 3 tygodnie.

Głosuj przeciw
-102
Portret użytkownika r.abin

Zaletą tej metody jest

Zaletą tej metody jest możliwość tworzenia niepowtarzalnych konstrukcji (koszt programu na drukarkę jest niski). Sama idea domu jest znana od dawna - zewnętrzny (nieusuwalny) szalunek-izolację (ze styropianu lub pianki PU, wypełnia się betonem (konstrukcją nośną). Takie domy - stawiane masowo - są dużo tańsze.

Głosuj przeciw
-105
Portret użytkownika ledek

"Z pomocą zrobotyzowanego

"Z pomocą zrobotyzowanego ramienia i systemu laserowego nałożyła dwie warstwy ekspansywnej pianki i trzecią warstwę z betonu. Następnie wystarczyło jedynie wstawić drzwi i okna oraz urządzić wnętrze". Ciekawy dom, bez rur z wodą, kanlizacją, bez kilometrów kabli od prądu, automayki, bez systemu ogrzewania i wielu innych elementów. Ktoś, kto nie budował domu może pomyśleć, że to prawda. W Polsce same załatwianie formalnosci przed budową trwa kilka razy dłużej. Z oddaniem są podobne problemy. Poza tym kilka lat temu w Rosji  firma Apis Cor już wydrukowała podobny dom w 24 godziny.  https://www.wprost.pl/technologie/10046275/Nietypowy-domek-niedaleko-Moskwy-Zostal-wydrukowany-w-3D-w-24-godziny.html 

Głosuj za
61

Skomentuj