We Francji zaprezentowano dom wydrukowany w drukarce 3D

Kategorie: 

Źródło: UnivNantes

Francuskie miasto Nantes stawia na domy budowane z pomocą wielkich drukarek 3D. Uniwersytet w Nantes zaprezentował niedawno budynek, który jest już gotowy do zamieszkania.

 

W ramach projektu Yhnova, naukowcy z wspomnianej uczelni we współpracy z różnymi firmami planowali postawienie domu. Dzięki technologii druku przestrzennego, obiekt powstał znacznie szybciej niż przy zastosowaniu typowych metod.

Wielka drukarka o nazwie BatiPrint3D zbudowała dom jednorodzinny o powierzchni 95 metrów kwadratowych w ciągu 18 dni. Z pomocą zrobotyzowanego ramienia i systemu laserowego nałożyła dwie warstwy ekspansywnej pianki i trzecią warstwę z betonu. Następnie wystarczyło jedynie wstawić drzwi i okna oraz urządzić wnętrze.

 

Dom socjalny z pięcioma pokojami zostanie zamieszkany w najbliższych tygodniach. Tymczasem autorzy projektu planują już wybudować całe osiedle takich domów z przeznaczeniem dla rodzin ubogich, które mogą być przydzielane również dla napływających imigrantów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Zaletą tej metody jest

Zaletą tej metody jest możliwość tworzenia niepowtarzalnych konstrukcji (koszt programu na drukarkę jest niski). Sama idea domu jest znana od dawna - zewnętrzny (nieusuwalny) szalunek-izolację (ze styropianu lub pianki PU, wypełnia się betonem (konstrukcją nośną). Takie domy - stawiane masowo - są dużo tańsze.

Skomentuj