We Francji powstał największy park ciemnego nieba w Europie

Kategorie: 

Niebo nad rezerwatem ciemnego nieba w Eduardo Avaroa Andean Fauna National Reserve w Boliwii – foto: Katie Wheeler

W południowej Francji otwarto nowy rezerwat ciemnego nieba. Utworzono go w Parku Narodowym Sewennów, który jest jednym z najbardziej znanych francuskich parków narodowych. Jest to zarazem największy rezerwat ciemnego nieba w całej Europie.

 

Rezerwaty ciemnego nieba to nic innego, jak specjalnie wyznaczone obszary terenu, będące pod ochroną przed zanieczyszczeniem światła. Są to parki, w których próbuje się zachować ciemność poprzez eliminowanie sztucznego światła. W wyznaczonych środowiskach mogą żyć zwierzęta prowadzące nocy tryb życia, którym może grozić wyginięcie w nadmiernie oświetlonym środowisku. Natomiast dla ludzi, są to idealne miejsca do prowadzenia obserwacji astronomicznych.

Już w 2013 roku zdecydowano o ochronie francuskiego Parku Narodowego Sewennów przed zanieczyszczeniem światła. Aby dostosować ten teren do wymogów, należy przede wszystkim zainstalować nowe oświetlenie zewnętrzne, żeby zmniejszyć poziom jasności nocnego nieba. Zadanie jest jednak nieco trudne do zrealizowania, ponieważ park znajduje się na terenach ponad 100 gmin, a niektóre z nich nie przeznaczają wystarczającej kwoty pieniędzy na modernizację.

 

Władze parku zwróciły się jednak do Międzynarodowego Związku Ciemnego Nieba (IDA). Odtąd Park Narodowy Sewennów został uznany za rezerwat ciemnego nieba, ale organizacja dała władzom 3 lata na realizację projektu.

Park Narodowy Sewennów to już drugi francuski rezerwat ciemnego nieba. Kolejny znajduje się w Pic du Midi de Bigorre we francuskiej części Pirenejów. Na całym świecie powstało mnóstwo takich rezerwatów, w których można oglądać piękno nocnego nieba. Również w Polsce mamy dwa takie miejsca – jeden park nocnego nieba powstał w Bieszczadach, drugi natomiast można znaleźć w Górach Izerskich.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj