W Wielkiej Brytanii pojawią się roboty, które będą dostarczać zakupy do klientów

Kategorie: 

Źródło: Starship Technologies

Najpierw Amazon przedstawił swój rewolucyjny pomysł na drony, które mogą pełnić rolę dostawców, a teraz brytyjsko-estońska firma Starship Technologies chce wprowadzić podobną technologię w Wielkiej Brytanii. Już wkrótce niewielkie roboty będą przemierzać ścieżki i chodniki aby dostarczyć towary do klientów.

 

Starship Technologies, założona przez twórców popularnego komunikatora Skype, opracowała niewielkiego sześciokołowego robota dostawczego. Te elektryczne pojazdy są przyjazne dla środowiska a przede wszystkim tanie w użyciu i w porównaniu do człowieka, mogą pracować praktycznie bez końca. Jeśli klient zdecyduje się aby robot dostarczył mu wybrane przez niego produkty, zapłaci za tą nowoczesną formę transportu tylko jeden funt.

Źródło: Starship Technologies

Sześciokołowce korzystają z nawigacji GPS i samodzielnie wybierają trasę, poruszając się po chodnikach i omijając wszelkie przeszkody dzięki czujnikom oraz zamontowanym kamerom. Jednak w razie problemów, operator może przejąć kontrolę nad pojazdem. Dzięki specjalnej aplikacji klienci dowiedzą się gdzie dokładnie znajduje się ich przesyłka w czasie rzeczywistym.

 

Robot dostawczy potrafi zidentyfikować samochód z odległości 100-200 metrów i nie wkroczy na jezdnię przy trudnej pogodzie, która ogranicza widoczność, lub jeśli będzie to dla niego niebezpieczne. Waży prawie 20 kilogramów, porusza się z prędkością niewiele ponad 6 km/h. Jego przydatność nie będzie zatem oszałamiająca, ale przyda się np. gdy klient zamówi do swojego domu obiad z pobliskiej restauracji.

Źródło: Starship Technologies

Aby uchronić się przed złodziejami, maszyna posiada specjalny pojemnik, który może otworzyć tylko klient dzięki wspomnianej aplikacji. Gdy pojawi się ktoś kto zechce ukraść robota, operator będzie widział złodzieja dzięki kamerom i może ostrzec go, ponieważ maszyna posiada wbudowane głośniki. System rozpoznawania twarzy z pewnością rozwiąże problemy związane z ewentualną kradzieżą.

 

Sześciokołowce są obecnie testowane w Greenwich w Londynie, a z czasem pojawią się na terenie całej Wielkiej Brytanii. Eksperymenty będą trwały 6 miesięcy, po czym mają odbyć się pierwsze pilotażowe dostawy towarów. W kwietniu, podobne testy rozpoczną się również w Stanach Zjednoczonych. Warto w tym momencie przypomnieć, że według badaczy wielu ludzkich pracowników straci swoją pracę na rzecz automatyzacji. Roboty, między innymi te które zostały zaprezentowane przez Skarp Technologies, z powodzeniem zastąpią ludzi w tak prostych czynnościach jak dostarczanie zamówionych przedmiotów do ludzi.

 

 

Źródło: https://www.starship.xyz/starship-launches-in-uk/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj