W Wielkiej Brytanii pojawią się autonomiczne taksówki

Kategorie: 

Chevrolet EN-V - źródło: www.gm.com
W brytyjskim mieście Milton Keynes pojawi się futurystyczny system przypominający bezzałogowe taksówki. Już w 2015 roku rozpocznie się pierwszy test, który zakłada wprowadzenie około stu takich pojazdów.

 

Te w pełni elektryczne, autonomiczne pojazdy z wbudowanym systemem GPS, kamerami oraz sensorami będą jeździć z prędkością 19 km/h po specjalnej jezdni, przeznaczonej tylko dla tych samochodów. Ich ładowanie będzie możliwe dzięki systemowi indukcyjnemu, który będzie rozmieszczony wzdłuż trasy.

 

Dwuosobowe pojazdy są tak zaprojektowane aby mogły przewozić bagaże, torby z zakupami lub wózek z dzieckiem. Każdy przejazd będzie kosztował 2 funty, natomiast samo wezwanie autonomicznej taksówki będzie możliwe dzięki specjalnej aplikacji w smartphonie.

Projekt wart 65 milionów funtów jest prowadzony przez Automotive Council UK we współpracy z Uniwersytetem w Cambridge i firmą inżynierską Arup. Test będzie trwał dwa lata a jeśli system się sprawdzi to prawdopodobnie pojawi się również w innych miastach Wielkiej Brytanii .Obecnie nie wiadomo jakie pojazdy zostaną wykorzystane w tym projekcie. Jedna z opcji zakłada wprowadzenie samochodów Chevrolet EN-V (zdjęcie na górze), należących do firmy General Motors.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj