W USA trwają prace nad futurystycznym, multimodalnym dronem

Kategorie: 

Koncepcja multimodalnej, bezzałogowej maszyny - źródło: www.sandia.gov
Obecne bezzałogowe aparaty potrafią latać i strzelać, jednak drony które są właśnie opracowywane przez amerykańską firmę Sandia National Laboratories będą posiadały znacznie większe możliwości. Te futurystyczne multimodalne bezzałogowce będą mogły również pływać, jeździć a nawet przeskakiwać przez przeskody.

 

Projekt jest prowadzony przez biuro "Intelligent Systems, Robotics and Cybernetics" (ISRC). Należy jednak wziąć pod uwagę, że Sandia National Laboratories należy do Lockheed Martin, korporacji znanej z projektów hipersonicznego drona SR-72 czy lekkiej broni laserowej, przeznaczonej dla bezzałogowców. Budowa multimodalnych dronów może okazać się bronią przyszłości, przeznaczona między innymi do misji szpiegowskich.

Tak jak przedstawiono na powyższym filmie, każdy tego typu dron będzie mógł zostać wystrzelony z dowolnej lokalizacji, przemierzyć w powietrzu odpowiedni dystans i wylądować na dnie rzeki. Przedostając się na ląd znajdzie odpowiednie miejsce dla gromadzenia informacji wywiadowczych. Następnie amerykańskie wojsko może wykorzystać bezzałogowe statki, które wykryją cel za pomocą kamer termowizyjnych oraz zastrzelą go z odległości nawet jednego kilometra.

 

Dodatkową zaletą jest to, że pojazd przemieszczając się na kółkach potrafi podskoczyć na wysokość około 9 metrów. Technologia ta prawdopodobnie będzie mogła wykonywać misje nawet te przeznaczone dla Sił Specjalnych. Trudno stwierdzić kiedy dokładnie amerykańska armia otrzyma te nowoczesne bezzałogowce, jednak jak można przeczytać na stronie Sandia National Laboratories, testy wskazują na to iż koncepcja zostanie wprowadzona w życie już w najbliższej przyszłości.

 

 

Źródło: http://www.sandia.gov/research/robotics/unique_mobility/multi_modal_vehicle.html

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj