W układzie okresowym pojawiły się cztery nowe pierwiastki

Kategorie: 

Źródło: Twitter

To już oficjalnie - tablica Mendelejewa została wzbogacona o cztery nowe pierwiastki. Dowody na ich istnienie dostarczyły zespoły amerykańskich, japońskich i rosyjskich badaczy. Odkrywcy będą mogli zaproponować nazwy oraz symbole dla nowych pierwiastków.

 

Ununtrium, pierwiastek o liczbie atomowej 113, został odkryty dzięki japońskim naukowcom z instytutu RIKEN. Jest to pierwszy azjatycki zespół, który będzie miał możliwość nadania nazwy sztucznie otrzymywanemu pierwiastkowi. Spekuluje się, że ununtrium otrzyma nazwę "Japonium", którą proponowano już 12 lat temu wraz z pierwszym zaobserwowaniem tego elementu.

 

Kolejne dwa pierwiastki o liczbie atomowej 115 i 117 (są to odpowiednio ununpentium i ununseptium), zostały odkryte wspólnie przez uczonych z rosyjskiego Joint Institute for Nuclear Research w Dubnie oraz amerykańskiego Lawrence Livermore National Laboratory w Livermore i Oak Ridge National Laboratory w Tennessee. Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej przyznała im możliwość nadania nazw i symboli dla tych pierwiastków.

 

Odkrycie ostatniego, czwartego pierwiastka o liczbie atomowej 118 (ununoctium - najcięższy pierwiastek jaki obecnie znamy), również zawdzięcza się naukowcom z Dubny i Livermore. Nazwy dla nowych elementów mogą pochodzić np. z mitologii, mogą nawiązywać do konkretnego miejsca, kraju (stąd nazwa "Japonium") lub nazwiska znanego naukowca. W internecie pojawiła się nawet petycja aby jeden z pierwiastków otrzymał nazwę "Lemmium" na cześć Iana "Lemmy'ego" Kilmistera z zespołu Motörhead,który zmarł 28 grudnia minionego roku. Inicjatywa ma dość duże poparcie.

 

Tymczasem fizycy będą teraz pracować nad nowymi pierwiastkami o liczbie atomowej 119 i 120. Mimo prowadzonych badań, jak dotąd żaden zespół nie osiągnął jeszcze sukcesu choć uważa się, że przy obecnej technologii będziemy w stanie stworzyć nowe elementy.

 

 

Źródła:

http://www.nature.com/news/four-chemical-elements-added-to-periodic-table-1.19112

https://www.change.org/p/support-lemmy-tribute-name-newly-discovered-heavy-metal-lemmium

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj