W tym roku do sprzedaży może trafić butelka, która sama napełnia się wodą

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Kristof Retezár opracowuje specjalną butelkę, która samoczynnie produkuje wodę z wilgotnego powietrza. Aż dziw bierze, że nikt jeszcze nie zbudował wielkiej fabryki która działałaby na wzór tej butelki i wytwarzałaby wodę w regionach, gdzie panuje jej poważny niedobór.

 

Samonapełniająca się butelka Fontus jest jeszcze w fazie rozwoju. Urządzenie pobiera wilgotne powietrze z otoczenia i produkuje z niego wodę zdatną do picia. Obecna wersja została przeznaczona dla sportowców - butelkę można przymocować do roweru a po dłuższej przejażdżce zawsze będziemy mieć przy sobie wodę.

Źródło: Kristof Retezár

Napędzany energią słoneczną Fontus potrafi wytworzyć około pół litra wody w ciągu godziny przy wysokiej wilgotności powietrza i temperaturze ponad 30 stopni Celsjusza. Wszystko zależy od warunków pogodowych. Kristof Retezár musiał przeprowadzić wiele eksperymentów aby stworzyć  urządzenie produkujące możliwie jak najwięcej wody.

Wynalazek zawiera wszystkie niezbędne elementy do jej prawidłowego działania - w tym również panel słoneczny, baterię która przechowuje energię oraz filtr. Wystarczy po prostu włączyć butelkę i patrzeć jak się sama napełnia. Technologia może pojawić się w sprzedaży jeszcze w tym roku i będzie kosztować mniej niż 100 dolarów.

 

 

Źródła:

http://www.jamesdysonaward.org/projects/fontus-2/

http://www.livescience.com/53401-fontus-converts-humidity-into-water.html

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj