W Szwajcarii opracowano drony, które potrafią samodzielnie zbudować most sznurowy

Kategorie: 

Źródło: Institute for Dynamic Systems and Control
Szwajcarski Instytut Systemów Dynamicznych i Kontroli zaprezentował zaawansowany system składający się z kilku niewielkich maszyn latających, które dzięki wspólnej współpracy potrafią zbudować wytrzymały most sznurowy. Uczeni mają nadzieję, że ich praca zapoczątkuje nowe formy architektury oraz metody w budownictwie.

 

Badacze pracują nad swoim projektem od ponad 3 lat i skupiają się głównie na fizycznej interakcji między człowiekiem a maszyną, jej kontaktem z otoczeniem oraz montażem rozciągających się konstrukcji w przestrzeni. Drony są w pełni autonomiczne i potrafią pracować samodzielnie, bez jakiejkolwiek pomocy ze strony człowieka.

Na powyższym nagraniu widać jak bezzałogowce wspólnie budują most sznurowy o długości ponad 7 metrów. W tym celu wykorzystano około 120 metrów liny Dyneema - materiału który jest niezwykle wytrzymały mimo swojej masy i idealnie nadaje się do tworzenia tego typu konstrukcji. Lina o średnicy 4 mm potrafi unieść masę aż 1300 kilogramów.

 

Każda z maszyn doskonale wiedziała co ma robić a wszystkie razem funkcjonowały niczym jeden organizm. Stworzony przez te roboty most sznurowy był niezwykle wytrzymały i potrafił unieść człowieka. Co prawda zajęło im to trochę czasu ale został wykonany bezbłędnie.

 

 

Źródło: http://www.idsc.ethz.ch/research-dandrea/research-projects/aerial-construction.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj