W Rosji opracowano biodegradowalny polietylen

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Plekhanov Russian University of Economics w Moskwie stworzyli biodegradowalny materiał oparty na polietylenie i substancjach roślinnych. Nowy materiał znajdzie zastosowanie w produkcji opakowań i może przyczynić się do ochrony środowiska.  

 

Co roku w Rosji powstaje 3,3 miliona ton odpadów z tworzych sztucznych. Pociąga to za sobą potrzebę tworzenia kolejnych wysypisk śmieci – rocznie pochłaniają one nawet 10 tysięcy hektarów ziemi, którą można by zagospodarować inaczej. Większość współczesnych opakowań w Rosji nie rozkłada się w środowisku naturalnym, z drugiej strony wiele gałęzi przemysłu wytwarza i gromadzi ogromne ilości biodegradowalnych odpadów (przemysł włókienniczy, drzewny, spożywczy), które tylko czekają na zastosowanie.

Naukowcy z moskiewskiego uniwersytetu znaleźli rozwiązanie problemu opakowań. Badacze przeprowadzili serię eksperymentów na stworzonych przez siebie materiałach: kompozycjach opartych na polietylenie i substancjach pochodzenia roślinnego. Badano jak odpady roślinne – ich ilość oraz rozmieszcznie między polimerami polietylenu – wpływają na właściwości fizyczne i szybkość rozkładu tworzywa sztucznego.

 

Jako roślinne wypełnie zastosowano łuski słonecznika, odpady lnu, kiełki pszenicy oraz słomę i trociny. Poprzez eksperymenty naukowcy nauczyli się jak stosować wspomniane odpady by uzyskać pożądany efekt: stworzyć materiał oparty na polietylenie, który rozkładałby się w naturalnym środowisku. Według naukowców znacznie zmniejszy to zanieczyszczenie środowiska, gdyż nowe opakowania będą w nawet 70% składały się z tanich odpadów. Zmaleje również koszt produkcji opakowań opartych na nowym materiale.

 

Podobne badania prowadzi się obecnie na całym świecie. W USA jako biodegradowalny „wypełniacz” testuje się bawełnę, włókna bananów i łuski ziaren kawy. W Chinach jest to bambus, w Indiach juta, zaś w Brazylii łodygi trzciny cukrowej. Celem wszystkich tych przedsięwzięć jest stworzenie materiału, który zachowałby użyteczne właściwości tworzyw sztucznych i jednocześnie był przyjazny środowisku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj