W reaktorze fuzyjnym MIT uzyskano rekordowo wysokie ciśnienie plazmy

Kategorie: 

Źródło: Plasma Science and Fusion Center Massachusetts Institute of Technology (PSFC)

Prace nad reaktorami fuzyjnymi trwają już od 50 lat ale w dalszym ciągu nie potrafimy czerpać energii z urządzeń, zwanych potocznie sztucznymi słońcami. Na szczęście jesteśmy już coraz bliżej a naukowcy z amerykańskiego Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) dokonali ważnego przełomu.

 

Tokamak Alcator C-Mod wygenerował ciśnienie plazmy dwóch atmosfer, czyli najwyższe w historii, przy temperaturze ponad 35 milionów stopni Celsjusza. Sukces został osiągnięty 30 września, dokładnie w ostatni dzień jego funkcjonowania. Maszyna ma już za sobą 23 lata pracy.

 

Eksperymenty przy tym sztucznym słońcu nie będą już więcej prowadzone. Tyle dowiadujemy się z oficjalnych doniesień. Departament Energii USA powiadomił, że prace przy tokamaku Alcator C-Mod nie przynoszą żadnych zysków. Do sprawy zupełnie inaczej podchodzą sami naukowcy, którzy mają zamiar zorganizować zbiórkę pieniędzy na dalszą działalność.

Plasma Science and Fusion Center Massachusetts Institute of Technology (PSFC)

Obecnie największym zainteresowaniem cieszy się bardzo kosztowny projekt ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor), w który zaangażowane są licze państwa z całego świata, w tym również Polska. W południowej Francji w mieście Cadarache powstaje eksperymentalny reaktor fuzji termojądrowej. Dzięki niemu mamy w przyszłości otrzymać tanią i nieograniczoną energię.

 

Reaktor ITER będzie korzystał z deuteru i trytu jako paliwa jądrowego i ma generować temperatury rzędu nawet 100 milionów stopni Celsjusza. Dzięki silnym magnesom nadprzewodnikowym, schłodzonym ciekłym helem do temperatury -269 stopni Celsjusza, plazma będzie zawieszona w polu magnetycznym. W ten sposób uchroni się ściany reaktora przed ich uszkodzeniem.

 

Jeśli interesują Cię reaktory, zapraszamy do poniższej "wycieczki" po tokamaku Alcator C-Mod. Przyciski w górnym lewym rogu pozwalają obracać kamerą i rozglądać się po otoczeniu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj