W Nowej Zelandii znaleziono 45 000 letnie drzewo, które uschło w czasie ostatniego przebiegunowania

Kategorie: 

Źródło: facebook.com

Naukowcy z Nowej Zelandii uważają, że 60-tonowa starożytna kłoda drzewa może zawierać odpowiedzi na pytania dotyczące starożytnego zdarzenia Laschamp - kiedy biegun północny i południowy Ziemi zamieniły się miejscami 40 000 lat temu.

 

Licząca 45 tysięcy lat kłoda odkryta podczas budowy nowej elektrowni może wyjaśnić tajemnicze globalne wydarzenie, które radykalnie zmieniło klimat Ziemi. 60-tonowa kłoda została znaleziona dziewięć metrów pod ziemią w Ngawha na Wyspie Północnej Nowej Zelandii.

 

Firma Top Energy, która buduje tam elektrownię, rozpoczęła prace ziemne w 2017 roku i wykopała 900 000 metrów sześciennych ziemi, zanim odkryła 16-metrową kłodę. Naukowcy z Uniwersytetu Waikato ustalili, że drzewo pochodzi sprzed 40 500 lat. Wiek drzewa wzbudził zainteresowanie wśród naukowców badających zdarzenie Laschampa, odwrócenia polaryzacji pola magnetycznego, kiedy północne i południowe bieguny magnetyczne Ziemi zamieniły się miejscami. Nie wiadomo dokładnie, kiedy to wydarzenie miało miejsce, ale uważa się, że około 41-45 tysięcy lat temu.

Naukowcy mają nadzieję, że badanie poziomu węgla radioaktywnego w słojach pozwoli im określić, kiedy nastąpiło odwrócenie biegunów i jak długo trwał ten proces. Eksperci uważają, że przebiegunowanie i towarzyszący temu spadek siły pola magnetycznego Ziemi, co pozwoliło na dotarcie większej ilości promieniowania słonecznego do powierzchni Ziemi – może mieć znaczący wpływ na klimat.

 

Sądząc po wielkości odkrytej kłody, wiek drzewa w chwili śmierci wynosił 1500-2000 lat.  16-metrowa kłoda została przetransportowana do pobliskiego Ngāwhā Marae (święte miejsce), gdzie odbyła się ceremonia przekazania starożytnego drzewa opiece hapū (społeczności maoryskiej). 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj