W laboratorium stworzono ciecz o ujemnej masie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton dokonali czegoś niezwykłego. W warunkach laboratoryjnych udało im się stworzyć ciecz, która posiada ujemną masę.

 

Nawiązując do II zasady dynamiki Newtona, gdy zechemy popchnąć jakieś ciało to przemieści się ono w kierunku zgodnym z kierunkiem działającej siły. Im większa masa obiektu, tym więcej musimy użyć siły aby popchnąć obiekt. Co jeśli ciało posiada ujemną masę?

 

Na Uniwersytecie Stanu Waszyngton, zespół badawczy schłodził atomy rubidu do temperatury zbliżonej do zera bezwzględnego. W ten sposób powstał kondensat Bosego-Einsteina. Cząstki zaczęły poruszać się niezwykle wolno i zachowywać tak jakby były jedną cząstką.

 

Następnie spowolniono je z pomocą laserów, przez co stały się jeszcze chłodniejsze, zaś gorące wysokoenergetyczne cząstki "wyparowały". Potem wykorzystano drugi rodzaj laserów aby zmieniać ich spiny. Dzięki temu, atomy rubidu zaczęły zachowywać się tak jakby posiadały ujemną masę.

 

Cząstki te zachowują się bardzo nietypowo. Gdy zechcemy je popchnąć, one zaczną przemieszczać się w kierunku odwrotnym, czyli w naszym kierunku. Naukowcy mogliby wykorzystać to osiągnięcie aby badać różne koncepcje kosmologiczne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Hryncu

Moim zdaniem to mogło by

Moim zdaniem to mogło by posłużyć również do rozwinięcia obronności armii. Szczególnie mam na myśli kamizelki kuloodporne  Aktualne jedynie chronią przed posiadacza przed mocniejszymi obrażeniami. Z wykorzystaniem tej substancji ciało osoby mogłoby w ogóle nie odczuwać skutków postrzału. 

Portret użytkownika Lady Quantum

Hmm, czy jak wejdę na wagę

Hmm, czy jak wejdę na wagę trzymając tę ciecz w dłoni to będę mniej ważyć? To może zrewolucjonizować branżę dietetyczną Biggrin

Ciekawa informacja, tylko szkoda, że jak zwykle tak mało przetłumaczony artykuł, źródło wiecej wyjaśnia.

Portret użytkownika r.abin

"tak jakby posiadały ujemną

"tak jakby posiadały ujemną masę" - to nie jest "posiadały ujemną masę". Tu używa się przedrostka "quasi". Albo uczeni, albo autor (po Świętach) nie mogą "zebrać myśli" i wyrazić je prezyzyjnie. Dużo zdrowia życzę.

Skomentuj