W Japonii powstał robot humanoid, który potrafi rozładowywać towar

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Japończycy zbudowali właśnie robota zdolnego do ładowania i rozładowywania półek. Postępy w zakresie automatyki i robotyki do których doszło w ciągu ostatnich lat są zadziwiające. Roboty stają się nie tylko domeną nowoczesnych fabryk, ale też zaczynają wkraczać w obszary dotychczas zarezerwowane dla pracy ludzkich rąk.

 

Po upowszechniających się bardzo szybko robotach sprzedających, z którymi w supermarketach mieli już do czynienia chyba wszyscy, oczywista stała się potrzeba budowy robotów humanoidalnych, które będą w stanie dokładać towar na półki, oraz znajdować go w magazynach wysokiego składowania.

 

Rosnące żądania ludzkiej siły roboczej w zakresie wprowadzenia tak zwanej płacy minimalnej to woda na młyn dla postępu w dziedzinie robotyki. Po prostu przedsiębiorcy nie prowadzą biznesu dla pracowników tylko dla zysku, a skoro można go osiągnąć za pomocą nie męczących się maszyn, zamiast kapryśnych i drogich ludzi, to trudno się dziwić, że właściciele firm zaczynają myśleć racjonalnie i stawiają na pełną automatyzację ograniczając zatrudnienie do całkowitego minimum.

 

Wygląda na to, że wkrótce japoński humanoidalny robot HRP-2 może się stać standardem obsługi magazynowej. Jest on w stanie przeciągać ciężkie przedmioty i to na różne sposoby. Robot jest w stanie utrzymać w swoich rękach przedmioty, a nawet przenosić największe obciążenia na plecach. HRP-2 jest w stanie obliczyć idealną ilość siły, która powinna być wykorzystana w celu przeniesienia obiektu.

 

Ponadto, robot jest w stanie dostosować niezbędną prędkość ruchu aby nie stracić równowagi. Oczywiście HRP-2 jest jeszcze daleki od doskonałości. Ma na przykład duże problemy z ruchem po schodach, ale magazynierzy i sprzedawcy mogą już zacząć obawiać się konkurencji.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Typek jeden

No to mamy typowy problem

No to mamy typowy problem ekonomiczny, czy rzeczywiście zwiększa się zysk skoro bezrobotnych nie stać na towary które sprzedaje robot, przez którego ci bezrobotni stracili pracę?

Skomentuj