W Indiach zbudowano sztuczne słońce z plazmy

Kategorie: 

Źródło: Źródło: NASA/SDO
Indyjscy naukowcy z Instytutu Badań Nad Plazmą dokonali przełomu w zachowaniu substancji w stanie czwartym i stworzyli sztuczne słońce z plazmy. Innowacja może pomóc w tworzeniu nowych sposobów do produkcji "zielonej" energii w laboratorium.

 

W zakładzie o nazwie SST-1 Tokamak powstało "sztuczne słońce" z plazmy. Do jego utrzymania wykorzystano pole magnetyczne. Jak wiadomo, Słońce jest najważniejszym źródłem energii na Ziemi. To doskonała kula, która składa się z gorącej plazmy.

 

W środku tej plazmy jest konwekcyjny ruch - to z kolei generuje pole magnetyczne. Aby odtworzyć go w laboratorium, naukowcy opracowali urządzenie Tokamak i otrzymali w jego środku kulę plazmy, która była utrzymywana za pomocą pola magnetycznego w stanie stabilnym.

 

"Jeśli będziemy kontynuować ogrzewanie plazmy i nauczymy się jak najdłużej utrzymywać sztuczne słońce w pożądanym stanie, instalacja będzie w stanie oddawać więcej ciepła. Jej połączenie z turbiną umożliwi stabilne wytwarzanie czystej energii elektrycznej."

 

Plazma stabilizowana w komorze Tokamak oddaje energię, która może być wykorzystywana w laboratorium lub bezpośrednio przenoszona na inne przedmioty. Mikrofale wnikają w górne warstwy plazmy, utrzymując ją w stanie gorącym. Środki, utrwalające stan plazmy, są niezbędne do tworzenia środowiska modelowania reakcji termojądrowych dokładnie takich jak te, które występują na Słońcu.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu: Zmianynaziemi.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj