W Estonii powstał system Li-Fi, który przesyła dane za pomocą światła i jest 100 razy szybszy od Wi-Fi

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Impassion Afghanistan/CC BY 2.0
Najwyższy czas porzucić "stare" Wi-Fi i przejść na nową, rewolucyjną technologię określaną mianem Li-Fi. Estońska firma Velmenni rozpoczyna testy pilotażowe systemu, który przesyła dane za pomocą światła widzialnego i robi to 100 razy szybciej niż Wi-Fi.

 

Przez ostatnie lata naukowcy rozwijają Li-Fi - jest to alternatywa dla Wi-Fi. W ramach tego nowego systemu, zwykłe żarówki LED które migają z bardzo dużą częstotliwością można przekształcić w urządzenie do przesyłania danych. Potrzebny jest oczywiście odbiornik, który będzie przetwarzać światło na strumień danych.

 

Wi-Fi i Li-Fi posiadają swoje wady i zalety. Ten pierwszy, dobrze znany wszystkim system przesyła dane drogą radiową i robi to wolniej. Tymczasem opracowany w Estonii Li-Fi przesyła dane z prędkością 1 GB na sekundę i posiada ograniczony zasięg - światło nie przenika przez ściany. Dopóki problem ten nie zostanie w jakiś sposób rozwiązany sugeruje się aby korzystać z obu systemów, które mogą wzajemnie się uzupełniać.

 

Wspomniana firma Velmenni zakończyła etap badań laboratoryjnych i rozpoczyna testy pilotażowe w Tallinie. Li-Fi pojawił się w niektórych biurowcach i obiektach przemysłowych. Dyrektor generalny Deepak Solanki powiedział, że technologia stanie się dostępna dla konsumentów w ciągu 3-4 lat. Każdą żarówkę LED w naszych mieszkaniach będzie można przekształcić w router. Wydaje się to dość interesującym rozwiązaniem.

 

 

Źródło: http://www.ibtimes.co.uk/lifi-internet-first-real-world-usage-boasts-speed-100-times-faster-wifi-1530021

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj