W ciągu następnych 20 lat możemy odkryć obce cywilizacje

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Naukowcy zaangażowani w projekt SETI twierdzą, że przełom technologiczny w zakresie przetwarzania danych pozwala formułować przypuszczenia iż w ciągu najbliższych dekad uda się w końcu wyizolować sygnały, które będą pochodziły od obcych cywilizacji.

 

Przez 30 lat jego istnienia stosowano różne metody detekcji śladów bytności obcych cywilizacji. Żadna nie przyniosła spodziewanych efektów. Jeden z wiodących specjalistów w programie SETI, Seth Szostak, twierdzi, że jeśli gdzieś w kosmosie istnieją inteligentne formy życia, mogą być wykryte w ciągu następnych 20 lat. Argumentuje on, że stanie się tak ze względu na szybko rosnącą wydajność komputerów.

 

Rzeczywiście w porównaniu do pierwszych maszyn liczących stosowanych do wspomagania poszukiwań sygnałów radiowych pochodzących z innych planet, obecne możliwości obliczeniowe są potężne. Prawo Moore'a determinujące przyrosty mocy komputerów poprzez miniaturyzację tranzystorów wskazuje jednoznacznie, że zdolności matematycznych analiz złożonych sygnałów są teraz dużo łatwiejsze i będą jeszcze prostsze w przyszłości.

 

Szostak powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego The Telegraph, że ludzkość w rzeczywistości czyni dopiero pierwsze kroki w poszukiwaniu pozaziemskich cywilizacji.

 

"Jesteśmy teraz w tym samym etapie, w którym był Krzysztof Kolumb, gdy jego wyprawa w poszukiwaniu nowego świata pokonała pierwsze dziesięć mil. Mógł wtedy wrócić i powiedzieć wszystkim, że nic nie znalazł." - powiedział Szostak.

 

Różne szacunki wskazują na to, że istnieją tysiące systemów gwiezdnych, planet, na których może być obecne życie. Analiza informacji z wykorzystaniem najnowszych technologii komputerowych pomoże naukowcom, aby zawęzić obszar wyszukiwania.

 

Jednak nawet udane poszukiwania nie oznaczają, że Ziemianie mogą wejść w kontakt z innymi cywilizacjami. Minimalna odległość od naszej planety, które teoretycznie mogłyby być sprzyjająca do podtrzymania życia, znajduje się ponad dwieście lat świetlnych od nas. Tak więc prosta wymiana wiadomości za pomocą sygnałów radiowych będzie trwała aż 400 lat.

 

 

Źródło: http://innemedium.pl/wiadomosc/odkrycie-obcych-cywilizacji-powinno-sie-udac-w-ciagu-najblizszych-20-lat

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Nie wiem doprawdy, co nas

Nie wiem doprawdy, co nas trzyma w przekonaniu - że kontakty z obcą cywilizacją będą się układać inaczej niż na Ziemi. W naszej historii kontaktów, pozytywnych aspektów - raczej było mało (dla cywilizacji słabszych militarnie). Jesteśmy rozbici na zwalczające się obozy i środków defensywnych - raczej nie mamy. Proponuję maskowanie

Skomentuj