W Chinach znaleziono idealnie zachowany embrion w jaju dinozaura

Kategorie: 

Źródło: University of Birmingham

Naukowcy znaleźli embrion dinozaura w jaju liczącym około 69 mln lat. Idealnie zachowana skamielina rzuca światło na powiązania między dinozaurami a współczesnymi ptakami. Mały dinozaur jest w pozycji przypominającej kurzy embrion tuż przed wykluciem się.

 

Niezwykłego odkrycia dokonano w Ganzhou w południowych Chinach. Jajo dinozaura z bardzo dobrze zachowanym embrionem w środku ma 66-72 mln lat i należy do owiraptorozaura, - bezzębnego pierzastego teropoda, spokrewnionego ze współczesnymi ptakami. Naukowcy obliczyli, że jajo ma około 17 cm długości, a sam dinozaur od głowy do ogona ma 27 cm.

Fot. Xing et al./iScience

Jajo dinozaura zostało zakupione w 2000 r. przez Liang Liu, dyrektora firmy Yingliang Group. Następnie trafiło do magazynu chińskiego muzeum Yingliang Stone Nature History Museum. Jajo zostało ponownie odkryte dopiero w 2010 r., a w kolejnych latach potwierdzono, że zawiera skamieliny małego dinozaura.

 

Zdaniem chińskich naukowców jest to najlepiej zachowany embrion dinozaura w historii. Odkrycie pokazuje, co działo się w jaju przed wykluciem. "Byliśmy zaskoczeni, widząc ten embrion pięknie zachowany w jaju dinozaura, leżący w pozycji podobnej do ptaka. Takiej postawy nie rozpoznano wcześniej u nieptasich dinozaurów" - powiedziała Fion Waisum Ma, paleontolog z Uniwersytetu w Birmingham.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj