W Chinach powstał pociąg magnetyczny, który rozpędza się do 600 km/h

Kategorie: 

Źródło: CRRC

Chiny przygotowują się do wprowadzenia najszybszych na świecie pociągów magnetycznych. Pierwszy superszybki pojazd typu maglev został wybudowany w fabryce w Qingdao. W kolejnych latach powstanie rozległa sieć pociągów przemieszczających się z prędkością 600 km/h.

 

Pociąg poruszający się na poduszce magnetycznej może osiągać zawrotne prędkości. Chiny zdają sobie z tego sprawę i zamierzają wykorzystać tego typu pojazdy do transportu ludzi i towarów. Przykładowa podróż z Pekinu do miasta Shenzhen w prowincji Guangdong, bezpośrednio graniczącej z Hongkongiem mogłaby trwać nieco ponad 3,5 godziny. Pokonanie takiego dystansu samochodem zajmuje całą dobę.

 

Pierwszy chiński pociąg maglev osiągający prędkość nawet 600 km/h został zbudowany przez państwowy koncern China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) w ramach projektu, nad którym pracowano przez 5 ostatnich lat. Pociąg magnetyczny z pięcioma wagonami będzie przechodził przez testy. W wersji produkcyjnej będzie posiadał od dwóch do nawet dziesięciu wagonów, a każdy z nich będzie mógł przewozić ponad 100 pasażerów.

Chiny zamierzają w przyszłości wyprodukować kolejne pociągi typu maglev i zbudować sieć, która połączy najbardziej zaludnione i odległe miasta. Pociągi magnetyczne mają stanowić alternatywę dla samolotów pasażerskich. Szacuje się, że pierwsze superszybkie pociągi będą kursować w Chinach za 5-10 lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj