W Chinach otwarto szpital obsługiwany przez roboty

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Z powodu pandemii koronawirusa COVID-19, Chiny chwytają się wszelkich możliwych sposobów, aby zwalczyć trwający kryzys. W tych niebezpiecznych czasach przydatne mogą być roboty. W Chinach otwarto pierwszy szpital, w którym to roboty wykonują liczne obowiązki i tym samym skutecznie zastępują lekarzy.

 

„Inteligentny szpital” w Wuhan, czyli w mieście, w którym po raz pierwszy pojawił się koronawirus COVID-19, zatrudnił do pracy różnego rodzaju roboty. Już przy wejściu do szpitala znajdują się specjalne urządzenia do pomiaru temperatury pacjentów. Na terenie obiektu pracują maszyny, które między innymi badają ciśnienie i poziom tlenu we krwi pacjentów, a także dostarczają lekarstwa, patrolują szpital i czyszczą zainfekowane obszary.

 

Roboty zostały udostępnione przez Cloud Minds Technology, startup należący do japońskiej korporacji SoftBank. Maszyny obsługiwane są zdalnie przez pracowników medycznych i zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, natomiast lekarze nie muszą narażać się na bezpośredni kontakt z pacjentami.

Roboty zostały dostarczone do szpitala w Wuhan w ramach krótkiego eksperymentu i sprawdziły się w swojej roli. Ich największą zaletą jest to, że mogą otrzymywać polecenia i pracować przez całą dobę bez przerwy, a także wykonywać czynności, związane z dezynfekcją i obsługą zakażonych pacjentów.

 

Roboty Cloud Minds Technology mogą w każdej chwili pojawić się także w innych chińskich szpitalach, jeśli zajdzie taka konieczność. Jednak maszyny posiadają znacznie więcej zastosowań i już wcześniej wykorzystywano je np. do identyfikacji osób odwiedzających szpital Shenyang w północno-wschodnich Chinach oraz dezynfekcji obszarów mieszkalnych w mieście Wuhan. Dla reszty świata jest to sygnał, że warto inwestować w robotykę.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj