W Chinach odbyły się międzynarodowe zawody robotów RoboCup

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube
Każdego roku organizowane są międzynarodowe zawody robotów RoboCup. Impreza ma charakter sportowy i pozwala na szybszy rozwój robotów oraz sztucznej inteligencji. Inicjatorzy tej nietypowej rywalizacji mają bardzo dalekosiężny cel - chcą aby do 2050 roku drużyna inteligentnych, autonomicznych humanoidów wygrała z najlepszą na świecie ludzką drużyną w piłce nożnej, przy jednoczesnym przestrzeganiu wszystkich zasad FIFA.

 

Tegoroczne zawody RoboCup odbyły się niedawno w chińskim mieście Hefei. Rozgrywki w tej zrobotyzowanej piłce nożnej podzielone są na konkretne ligi - jest to liga symulacyjna (mecz ma charakter wirtualny i odbywa się w komputerze), liga robotów małych, średnich, robotów które posiadają cztery kończyny oraz humanoidów. Walka małych robotów przypominających ludzi jest jednak najbardziej interesująca.

 

W tym roku w zawodach wzięło udział 300 zespołów z 47 krajów świata. Rywalizujące między sobą drużyny korzystają z takich samych robotów ale każda z nich musi stworzyć własne oprogramowanie, tak aby maszyny przestrzegały ściśle określonych reguł. Podczas rozgrywki, maszyny są zdane wyłącznie na siebie i tylko sędzia może ingerować w przebieg meczu.

 

Co prawda tegoroczne zasady jakie obowiązywały podczas zrobotyzowanych zawodów są dalekie od zasad FIFA, ale zmieniają się z roku na rok. Być może w przyszłości rzeczywiście dojdzie do historycznego meczu pomiędzy robotami humanoidami a drużyną ludzką. Wszystko tak naprawdę jest możliwe.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj