W Australii zbudowano największy i najwydajniejszy na świecie kolektor słoneczny

Kategorie: 

Źródło: Australian National University
Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego ustanowili nowy światowy rekord wydajności konwersji energii słonecznej w parę wodną. Zespół opracował nowy absorber dla koncentratora słonecznego, który przekształca energię słoneczną w parę wodną z niespotykaną dotąd wydajnością.

 

Ogromny talerz zawiera lustra, które koncentrują promienie słoneczne na absorberze. Znajduje się w nim woda, która dzięki energii słonecznej zamienia się w parę wodną. Ona z kolei napędza turbiny elektrowni konwencjonalnej, generując duże ilości prądu.

Źródło: Australian National University

Opracowany kolektor słoneczny zajmuje 500 metrów kwadratowych i jest największy na świecie. Lustra skupiają na absorberze światło o mocy 2100 słońc i podgrzewają wodę do temperatury 500 stopni Celsjusza. Wydajność nowego absorbera wynosi aż 97%.

Źródło: Australian National University

Moc skoncentrowanego światła słonecznego jest tak potężna, że mogłaby spowodować poważne uszkodzenia elementów instalacji w przypadku jej nieprawidłowego ustawienia. Specjaliści musieli dokonać kalibracji tego kolektora słonecznego w nocy przy pełni księżyca.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika raz

Specjaliści musieli dokonać

Specjaliści musieli dokonać kSpecjaliści musieli dokonać kalibracji tego kolektora słonecznego w nocy przy pełni księżyca.alibracji tego kolektora słonecznego w nocy przy pełni księżyca. a na fotce gościu chodzący pryz kolektorze w dzień bezchmurny heheh dobre nie wyparował?

Portret użytkownika 117

Od kiedy para wodna napedza

Od kiedy para wodna napedza turbiny wiatrowe? Jak mozna z jednego slonca pobierac moc 2100 slonc? Podejrzewam ze chodzilo o jasność światła skupionego, bo chyba nie o temperature 2100 razy wieksza. A te 97% to chyba chodzilo o sprawnosc konwersji energii a nie o wydajnosc, co?

Skomentuj