W Amsterdamie powstał pierwszy na świecie wydrukowany w 3D stalowy most

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube/MX3D

W Amsterdamie oddano do użytku pierwszy na świecie stalowy most, który wydrukowano w drukarce 3D. Do budowy tej konstrukcji wykorzystano cztery roboty, które przez 6 miesięcy nakładały poszczególne warstwy.

 

Przy budowie mostu MX3D użyto w sumie 4,5 ton stali nierdzewnej. Most o długości około 12 metrów powstał nad kanałem Oudezijds Achterburgwal w Amsterdamie. Sam projekt został tak naprawdę zainicjowany w 2015 roku przez uczelnię Imperial College London, a konstrukcja powstała już po trzech latach. Pierwszy na świecie wydrukowany w 3D stalowy most dopiero w połowie lipca 2021 roku został zainstalowany i oddany do użytku.

 

Inżynierowie przez długi czas upewniali się, że wydrukowany most wytrzyma duży ruch pieszych. Zastosowanie technologii druku przestrzennego pozwoliło umieścić czujniki w konstrukcji. Z ich pomocą twórcy zamierzają gromadzić szeroki zakres danych, dotyczących m.in. ruchu, wibracji i odkształceń, a także dane środowiskowe, w tym temperaturę i jakość powietrza. Pozwolą one analizować stan mostu w czasie rzeczywistym i badać jego zużycie pod wpływem czynników zewnętrznych.

Źródło: Adriaan de Groot/CC BY-NC-ND 2.0

Pozyskane dane będą również przekazywane do cyfrowej wersji mostu. Inżynierowie będą mogli porównywać most fizyczny z wirtualnym, aby w przyszłości wydrukować kolejne tego typu konstrukcje i mieć pewność, że nie będą stanowić zagrożenia.

 

Stalowy most 3D powstał w ramach eksperymentu. Współczesne drukarki 3D oferują wiele możliwości, pozwalając na tworzenie dowolnych przedmiotów, żywności, budynków, a nawet broni i samochodów.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Skomentuj