Ustalono dlaczego mózg człowieka tak bardzo różni się od mózgu małp

Image

Źródło: tylkonauka

Co sprawia, że ludzki mózg jest tak wyjątkowy i dlaczego tak bardzo różnimy się od naszych najbliższych krewnych - szympansów? Naukowcy z prestiżowego Uniwersytetu Yale'a właśnie znaleźli odpowiedź na to fascynujące pytanie. Kluczem okazały się tajemnicze przełączniki genetyczne zwane HAR-ami (Human Accelerated Regions - ludzkie przyspieszone regiony), których działanie zostało właśnie szczegółowo opisane w przełomowej publikacji w czasopiśmie Cell.

 

 

Te niewielkie fragmenty naszego DNA okazały się prawdziwymi dyrygentami ewolucyjnej orkiestry, która przez miliony lat kształtowała ludzki mózg. HAR-y, choć występują zarówno u ludzi jak i szympansów, działają u każdego gatunku w nieco inny sposób. To właśnie te subtelne różnice zadecydowały o tym, że nasze mózgi rozwinęły się w tak spektakularny sposób.

 

Wcześniej naukowcy sądzili, że HAR-y u ludzi i szympansów kontrolują zupełnie inne zestawy genów. Nowe badanie pokazało jednak coś zaskakującego - te genetyczne przełączniki regulują aktywność tych samych genów u obu gatunków, ale robią to w odmienny sposób. U ludzi HAR-y precyzyjnie kontrolują, jak neurony powstają, rozwijają się i łączą ze sobą, co doprowadziło do powstania najbardziej złożonego mózgu w świecie zwierząt.

 

Odkrycie to było możliwe dzięki innowacyjnej metodzie badawczej. Do tej pory naukowcy mogli analizować tylko niewielką część materiału genetycznego - od 7 do 21%. Zespół z Yale przełamał to ograniczenie, tworząc trójwymiarową mapę genomu. Ta przełomowa technika pozwoliła im prześledzić wpływ HAR-ów na komórki macierzyste układu nerwowego zarówno u ludzi, jak i szympansów, odkrywając powiązania z prawie 90% wszystkich znanych przełączników genetycznych.

 

Badaniem kierował Atreyu Pal, student genetyki, którego zespół dokonał fascynującego odkrycia. Okazało się, że większość obszarów kontrolowanych przez HAR-y jest szczególnie aktywna podczas rozwoju ludzkiego mózgu. Te regiony nie tylko kierują rozwojem neuronów, ale także odpowiadają za tworzenie skomplikowanej sieci połączeń w mózgu - swojego rodzaju "okablowania", które czyni nas tym, kim jesteśmy.

 

Co więcej, badanie rzuciło nowe światło na pewne schorzenia neurologiczne. Naukowcy odkryli, że te same obszary genomu, które są regulowane przez HAR-y, mają związek z rozwojem autyzmu i schizofrenii. To odkrycie może otworzyć nowe ścieżki w zrozumieniu i leczeniu tych złożonych zaburzeń.

 

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów odkrycia jest zdolność HAR-ów do selektywnego włączania i wyłączania określonych genów w konkretnych typach komórek rozwijającego się mózgu. To właśnie ta precyzyjna kontrola prawdopodobnie przyczyniła się do znacznego zwiększenia rozmiaru ludzkiego mózgu w porównaniu z mózgami innych naczelnych.

 

To przełomowe odkrycie nie tylko pomaga nam zrozumieć, jak ewoluował ludzki mózg, ale także otwiera nowe możliwości w badaniach nad rozwojem układu nerwowego i jego zaburzeniami. Zrozumienie mechanizmów działania HAR-ów może w przyszłości pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia chorób neurologicznych i rozwojowych.

 

 

Ocena:

Informacja może i ważna ale wyrwana z szerszego kontekstu i podana w superlatywach jest de facto fake news-em. W tej kwestii polecam szereg pozycji ze współautorstwem Mr. Robin Dunbar. Jesteśmy małpami. Różnimy się od małp współcześnie żyjących wieloma genami ale istotne są ewolucyjne uwarunkowania dlaczego tak się stało.

 

0
0