USA wprowadziły pierwsze na świecie tabletki, wydrukowane w drukarce 3D

Kategorie: 

Źródło: Aprecia Pharmaceuticals
Amerykańska Agencja Leków i Żywności (FDA) wydała zgodę na masową produkcję konkretnych tabletek, które powstają dzięki technologii druku przestrzennego. Tworzenie leków w drukarkach 3D jest zupełną nowością.

 

W ostatnich latach agencja FDA zatwierdzała urządzenia medyczne oraz protezy, które powstają dzięki drukarkom 3D, a teraz przyszedł czas na drukowane tabletki. Mowa jest o leku antypadaczkowym Spritam, którego nie można byłoby opracować w tradycyjny sposób.

 

Jak wiadomo, druk 3D przynosi wiele korzyści - dzięki tej technologii możliwe jest przede wszystkim zaoszczędzenie pieniędzy a obiekty powstają szybciej. W przypadku drukowanej tabletki, której pomysłodawcą jest firma Aprecia Pharmaceuticals, możliwe jest tworzenie leków specjalnie dopasowanych do konkretnego pacjenta.

 

Spritam zawiera dużą dawkę leku (do 1000 mg) ale jest łatwy do przełknięcia i rozpuszcza się w organizmie tak jak tradycyjne tabletki. Nowy lek będzie dostępny na początku 2016 roku. Tymczasem firma Aprecia Pharmaceuticals będzie pracować nad kolejnymi lekami, które będzie można wydrukować w drukarce 3D.

 

 

Źródło: http://www.newsweek.com/fda-approves-first-3d-printed-pill-359679

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Skomentuj