USA rozpoczną prace nad uniformem, który zapewni żołnierzom niewidzialność

Kategorie: 

Foto: Joshua Ballenger, U.S. Army/CC BY 2.0
Czy naukowcy będą w stanie opracować kamuflaż idealny, niczym peleryna-niewidka? Amerykańska armia chce wejść w posiadanie takiej technologii już w najbliższej przyszłości.

 

US Army ma spore wymagania jeśli chodzi o nowe uniformy. Mają one zapewniać zmniejszoną widzialność bez względu na teren w jakim będzie się znajdował żołnierz (pustynia, dżungla), bez względu na warunki pogodowe (śnieg, deszcz, mgła) i temperatury. Jeśli kamuflaż będzie zasilany baterią, musi on być bardzo lekki - maksymalnie 450 gramów - i zapewnić działanie na co najmniej 8 godzin.

 

Armia ogłosiła właśnie, że przez następne 6 miesięcy będzie przyjmować zgłoszenia od firm, które następnie otrzymają 12 miesięcy na opracowanie idealnego kamuflażu. Wojskowi wybiorą 10 najlepszych projektów, przetestują je i porównają do uniformów stosowanych przez NATO.

 

Obecnie istnieje wiele pomysłów na stworzenie materiału, który w pewnym stopniu zapewni niewidzialność. Naukowcy prawdopodobnie zaprezentują wszystkie możliwe sposoby na idealny kamuflaż, lecz dopiero testy zadecydują o tym który z nich będzie najlepszy.

 

 

Źródło: http://www.newscientist.com/article/mg22630202.200-us-army-calls-for-ideas-on-invisible-uniforms-for-soldiers.html#.VUyv6o7tmkp

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

loading...

Komentarze

Portret użytkownika Noem

Co ztego ze kamulasz bedzie

Co ztego ze kamulasz bedzie niewidzialny na pustyni czy sniegu jak dalej beda pozostawiac po sobie widoczne slady.

Głosuj przeciw
-634

Skomentuj